Ostrowskie cyfrowe supermoce
informacja o działaniach w ramach projektu Ostrowskie cyfrowe supermoce - warsztaty dla seniorów z bezpieczeństwa w sieci na platformie Learn My Way
Ojczysty – NIEOCZYWISTY
Rzeczpospolita Podchorążacka – Ostrowska Duma
„RZECZPOSPOLITA PODCHORĄŻACKA – OSTROWSKA DUMA” Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej otrzymała dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja 2022 Wolność po polsku na realizację projektu “Rzeczpospolita Podchorążacka – ostrowska duma”. Głównym założeniem projektu było odkrywanie i upowszechnianie wiedzy o zapomnianej historii Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej, która niegdyś była chlubą miasta. SPP słynęła jako jedna z najlepiej wyposażonych szkół wojskowych w Europie. Garnizon był dla lokalnej społeczności ośrodkiem kultury i życia towarzyskiego. Zaplanowane działania przywróciły pamięć o chwalebnych dziejach naszej małej ojczyzny, wzbudziły szacunek do przodków i umocniły poczucie dumy. W ramach zadania odbyły się: Autokarowy rajd historyczny szlakiem walk toczonych we wrześniu 1939 r. przez wychowanków Szkoły Podchorążych Piechoty połączony z lekcją muzealną. O udziale podchorążych w wojnie obronnej 1939 opowiedział prof. Adam Dobroński. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał folder z opisem odwiedzanych miejsc i mapą. Zadaniem uczestników rajdu było wykonanie zdjęć odwiedzanych miejsc, które zostały wykorzystane do przygotowania wystawy plenerowej. Warsztaty rękodzielnicze miały charakter międzypokoleniowy, integrujący mieszkańców Ostrowi. Podczas spotkania uczestnicy wykonali kokardy narodowe, biało-czerwone rękawiczki, kwiaty z bibuły, które zostały wykorzystane podczas koncertu „Póki Polska żyje w nas”. W zajęciach udział wzięli seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni SON „Przystań” oraz przedszkolaki. Piknik historyczny - całodniowe wydarzenie zorganizowane we współpracy z Muzeum 2 Korpusu w Józefowie. Żywa lekcja historii, łącząca naukę z zabawą dla uczestników w każdym wieku. Biblioteczny ogród zamienił się w obozowisko polowe z namiotami i wyposażeniem, armatami, moździerzem i wyrzutnią rakiet bojowych. Odwiedzający mogli obejrzeć mundury, broń osobistą oraz elementy wyposażenia żołnierskiego. Atrakcją był pokaz musztry paradnej, a także stanowiska: "Łączność z okresu 1918-1945" (łącznice, telefony, radiostacje, telegraf, w tym telefon z linią polową dla dzieci do rozmów), "Moda kobieca 1914-1939" (suknie i wyposażenie podróżne) oraz "Zapachy w Historii Polski (perfumy i mydła związane z historią Polski z możliwością testowania) czyli to co hrabianki lubiły". Piknik zakończył się koncertem pieśni i piosenek patriotycznych „Póki Polska żyje w nas”. Koncert „Póki Polska żyje w nas” zorganizowany w bibliotecznym ogrodzie z udziałem lokalnego zespołu wokalno-instrumentalnego MIKSTURA. Wystąpiły również dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 2. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do integracji pokoleń oraz zainteresowało mieszkańców Ostrowi historią Polski. Przygotowane śpiewniki zawierające pieśni i piosenki żołnierskie ułatwiły zebranym wspólne śpiewanie. Podopieczni Stowarzyszenia „Przystań” przypinali uczestnikom koncertu kokardy narodowe i wręczali biało-czerwone rękawiczki, z których na koniec spotkania zobiono „żywą flagę”. Spacer historyczny po Garnizonie Komorowo, którego historia jest bardzo bogata i sięga czasów carskich. W latach 1917-1918 i 1926-1939 mieściła się tu Szkoła Podchorążych Piechoty. Do dzisiaj na terenie Garnizonu Komorowo pozostaje pamiątka po podchorążych – unikalna galeria monumentów: Aleja Królów i Hetmanów oraz Aleja Powstania Listopadowego, także kościół garnizonowy. Uczestnicy spaceru zwiedzili ponadto Salę Tradycji i Mauzoleum ku czci poległych absolwentów SPP. Grupa odwiedziła też miejscowe Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, gdzie zgromadzono wiele pamiątek związanych ze SPP. Nagraliśmy 2 podcasty: "Nasi chłopcy z Komorowa" oraz "Wychowankowie Szkoły Podchorążych Piechoty w wojnie obronnej 1939 r.". Autorem audycji jest historyk prof. Adam Dobroński. Spotkanie z historykiem podsumowujące projekt "Rzeczpospolita Podchorążacka – ostrowska duma". Szkoła Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej w okresie międzywojennym była kolebką patriotyzmu i lokalną dumą. Przez jej mury przewinęło się niemal 9000 żołnierzy, wielu z nich zapisało piękne karty w historii wojskowości. Podczas spotkania prof. Adam Dobroński przedstawił sylwetki kilku wybitnych dowódców i wychowanków, m.in. płk Karola Piłata, płk Witolda Sztarka, kpt. Władysława Raginisa. Podczas spotkania nastąpiło otwarcie wystawy "Śladami Podchorążych". Wystawa plenerowa „Śladami Podchorążych”, którą stanowią plansze przedstawiające sylwetki wybitnych dowódców i znamienitych wychowanków SPP oraz miejsca z nimi związane. Materiały archiwalne uzupełnione zostały zdjęciami wykonanymi przez uczestników autokarowego rajdu historycznego. Wystawa udostępniona jest na placu przed Budynkiem Starej Elektrowni (siedziba Oddziału dla Dzieci MBP). Jest również dostępna w wersji elektronicznej (on-line) na FB Biblioteki oraz stronie www.
Ostrowskie smaki