Wydarzyło się

Sekcja literacka UTW – styczeń 2023
Na zdjęciu stoją cztery osoby przy stole podczas spotkania na sekcji literackiej z Aleksandrą Warecką.

W ramach styczniowych spotkań sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bibliotece studenci spotkali się 16 stycznia z Aleksandrą Warecką. Dziennikarka, z urodzenia ostrowianka, pisze i publikuje reportaże społeczne w “Wysokich Obcasach” oraz “Piśmie”. Jest m.in. Laureatką  I nagrody w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych za reportaż “Zgłaszam nieprzygotowanie do życia”. Podczas spotkania autorka podzieliła się ze studentami tajnikami swojej pracy i opowiedziała jak powstają jej reportaże. Uczestnicy sekcji w styczniowe poniedziałki rozmawiali również o filozofii,  W.A.Mozarcie i E-E Schmittcie oraz Józefie Wybickim. Poszczególne prezentacje przygotowały panie: Krystyna Wilczewska z Wiesławą Polak, Urszula Podbielska i Barbara Jary.

Klub Sówki Ostrówki – Dzień Babci i Dziadka – 27.01.202r r.

Za nami pierwsze w tym roku spotkanie w Klubie Sówki Ostrówki. W trakcie warsztatów dzieciaki wykonały upominki dla swoich babć i dziadków. Jednocześnie tym spotkaniem zakończyliśmy świętowanie Dnia Babci i Dziadka w bibliotece.

 

 

Poszli nasi w bój… – spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim – 26.01.2023 r.

W czwartkowe popołudnie 26 stycznia na piętrze Miejskiej Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Andrzej Mierzwiński – miłośnik lokalnej historii przypomniał postacie i wydarzenia tego zrywu niepodległościowego na Ziemi Ostrowskiej.

Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece – 23.01.2023 r. 

23 stycznia świętowaliśmy w Bibliotece Dzień Babci i  Dziadka. 

Podczas spotkania babcie i dziadkowie wspólnie z wnuczkami wykonywali witraże, magnesy i pamiątkowe kartki. W czasie warsztatów uczestnicy mieli też okazję na pogłębienie swoich więzi poprzez wzajemny masaż pleców w rytm czytanego wiersza. Wnuczkowie w krótkich opowieściach podzielili się również, z innymi uczestnikami spotkania, ciekawostkami związanymi, z tym co lubią ich dziadkowie i jacy są. Nie zabrakło życzeń dla babć i  dziadków i świątecznego tortu. Poniedziałkowy wieczór upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie wnucząt i dziadków oraz miłą atmosferę podczas poniedziałkowego wieczoru.

Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty – 12.12.2022r.

Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty🎄❄️⛄️🪡🧵
W poniedziałkowe popołudnie 12 grudnia na piętrze Miejskiej Biblioteki można było poczuć prawdziwą świąteczną atmosferę. Podczas warsztatów dzieci wspólnie z mamą i tatą wykonały ozdoby i dekoracje świąteczne. Powstały kule śniegowe z gałązką świerku i sztucznym śniegiem w środku oraz renifery z papierowych rolek. Kolorowe ozdoby będą piękną dekoracją wnętrza domów, mogą być także doskonałym prezentem dla najbliższych.
Na zakończenie spotkania dzieci wykonały z pasków papieru kolorowego najdłuższy tradycyjny łańcuch, który ozdobił biblioteczną choinkę.
Całemu spotkaniu towarzyszyła miła, świąteczna atmosfera, która przybliżyła wszystkich do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy uczestnikom warsztatów za udział oraz zaangażowanie i pomysłowość w tworzeniu pięknych ozdób😘
 

JANINA KOLASIŃSKA WE WSPOMNIENIACH – spotkanie z Krystyną Dojlido

– 24.11.2022r.

W miniony czwartek 24 listopada na piętrze Miejskiej Biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI.

Bohaterką spotkania była Janina Kolasińska (z domu Karpińska) – ostrowianka, harcerka, żona felczera Mieczysława Kolasińskiego, absolwentka ostrowskiego Gimnazjum (1939 r.). Podczas spotkania córka pani Janiny – Krystyna Dojlido opowiadała o mamie oraz czasach wojny i okupacji w Ostrowi Mazowieckiej.

Grywalizacja w ramach gry mobilnej “Wiem dlaczego nie biorę”

Prezentujemy wyniki grywalizacji w ramach gry mobilnej “Wiem dlaczego nie biorę”.

 

W grywalizacji wzięło udział 160 zespołów – prawie 500 osób. VOUCHER do pizzerii otrzymał zespół Aleksandra Perzanowskiego z I D Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. 

Przyznano też dwa wyróżnienia dla zespołów: Natalii Chodoń z Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej i Jacka Kaczyńskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. 

 

GRATULUJEMY zwycięskim zespołom.

 

Gra „Wiem dlaczego nie biorę” dostępna jest na smartfony i tablety. Fabularną osią gry jest postać Ryśka Riedla, wokalisty zespołu “Dżem”, który przeprowadza gracza przez kolejne etapy rozgrywki. Zadania dotyczą przedstawienia tego, jakie problemy prawne i zdrowotne wiążą się z używaniem i posiadaniem substancji uzależniających a także przedstawienia życia samego Ryśka Riedla.  Występuje on niejako w roli eksperta wyjaśniającego wszystkie wątpliwości w tym zakresie. Do rozgrywki zaprosiliśmy szczególnie osoby młode (uczniów szkół średnich), ale zagrać mogą również osoby od 13 r.ż.

Autorkami gry są: Jolanta Zawadzka, Katarzyna Reluga i Sylwia Tryniszewska.

 

Gra „Wiem dlaczego nie biorę” jest elementem projektu “Muzyka łączy ludzi i książki” w ramach programu “Blisko 2022-2023”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

KONCERT GALOWY wieńczący projekt “Tydzień dla Polski” – 10.11.2022r.

W czwartek 10 listopada o godz. 17.00 w Starej Elektrowni odbył się Koncert Galowy podsumowujący projekt Tydzień dla Polski 2022″.
Dyplomy i nagrody wyróżnionym i zwycięzcom wręczała Katarzyna KosSekretarz Miasta Ostrów Mazowiecka i Jolanta AndruszkiewiczDyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

 
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłych, bibliotecznych konkursach.
 

Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…” – 8.11.2022 r.

W ramach projektu Tydzień dla Polski 2022 – 8 listopada odbyły się prezentacje uczestników konkursu recytatorskiego. 

Jury w składzie: Marzanna Gawrych, Izabela Bogucka i Jolanta Andruszkiewicz wyłoniło Laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Galowego Tygodnia dla Polski 2022 r. – 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Starej Elektrowni. 

Laureaci konkursu:

Kat. I: uczniowie klas I-III szkół podstawowych:

Malwina Swaczyna – SP Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej
Szymon Dmochowski – SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Aleksandra Krajewska – Szkoła Podstawowa w Andrzejewie
Jakub Garbarczyk – SP w Glinie
Helena Figat – ZPPO w Broku
Julian Bardyszewski – SP Nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej
Kat. II: Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych:
Zofia Wyrzykowska – SP Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Zuzanna Modzelewska – PSP w Wąsewie
Maja Szczepańska – SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Emilia Groszyk – PSP w Wąsewie
Kat. III: Uczniowie szkół średnich:
Oliwia Gumowska – LO w Ostrowi Mazowieckiej
Joanna Jaszczak – ZS Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Róża Dziak – LO w Ostrowi Mazowieckiej
Bartłomiej Matys – ZS CKR w Starym Lubiejewie

Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Jest takie miejsca…” – 07.11.2022r.

W ramach projektu Tydzień dla Polski 2022 – 7 listopada odbyły się prezentacje uczestników konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznych.

Jury w składzie: Sylwia Wojciechowska-Stefaniak, Remigiusz Danelczyk, Paweł Andruszkiewicz   wyłoniło Laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Galowego Tygodnia dla Polski 2022 r. – 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Starej Elektrowni. 

Laureaci konkursu:

Kat. I: dzieci w wieku przedszkolnym:
Zespół z Przedszkola „Planeta Fantazji” (5-latki)
Zespół z MP Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (6-latki c)
Zespół z Dwujęzycznego Przedszkola Kids&Co (6-latki)
Zespół z Przedszkola „Planeta Fantazji” (6-latki)
Zespół z Dwujęzycznego Przedszkola Kids&Co (5-latki)
Zespół z MP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (6-latki)
Kat. II: uczniowie klas I-III szkół podstawowych:
Iga Pieńkowska – SP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Julia Szczepańska – SP w Andrzejewie
Karolina Najgrodzka – SP w Starej Ruskołęce
Szymon Dmochowski – SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Michał Gumowski – SP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Kat. III: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych:
Ada Pieńkowska – SP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Maciej Osiecki – PSP w Komorowie
Alicja Góral – Sp. Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowi Mazowieckiej
Witold Przychodzeń – SP w Andrzejewie
Zofia Wyrzykowska – SP nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Emilia Skupiewska – SP w Szulborzu Wielkim
Aleksandra Kuczyńska – Sp. Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowi Mazowieckiej
Anna Zalewska – SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Karolina Ugniewska – SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.
 

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA “Maria Konopnicka i jej związki z Ziemią Ostrowską” – 27.10.2022r.

 

W czwartkowe popołudnie 27 października wspólnie ze Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska zaprosiliśmy mieszkańców na konferencję popularnonaukową “Maria Konopnicka i jej związki z Ziemią Ostrowską”. Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom: 

dr TERESIE KACZOROWSKIEJ – poetce, pisarce, autorce sztuki “Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa”,

KATARZYNIE ŁUKASZEWICZ – kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz

CEZAREMU PAŁUBIŃSKIEMU – prezesowi Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska za interesujące spotkanie.

 

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – 25.10.2022 r. 

25 października 2022 r. biblioteka zorganizowała wyjątkowe spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem.
Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wydane zostały w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”. Rozmowę poprowadził Cezary Polak – ostrowianin, redaktor Radia dla Ciebie. Podczas spotkania była możliwość zakupu książek autora i otrzymania 🖋autografu.

II Ostrowskie Forum Bibliotekarzy – 21.10.2022r.

II Ostrowskie Forum Bibliotekarzy już za nami.Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem “Biblioteka(rz) – nowe wyzwania, nowe możliwości”. W budynku Starej Elektrowni gościliśmy tych, którym bliski jest temat bibliotek oraz pracy bibliotekarza. Po uroczystym otwarciu konferencji przez Jolantę Andruszkiewicz – Dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Jerzego Bauera – Burmistrza Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Zbigniewa Chrupka – Starosta Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej przyszedł czas na wystąpienia prelegentów:
▶️MARCIN SKRABKA (Fundacja Good Culture, Good Books) ”Biblioteka lekarstwem na kryzys – jak budować ofertę biblioteki wczasach inflacji oraz skutecznie komunikować ją odbiorcom”
▶️NATALIA ROICKA (Mazowiecki Instytut Kultury) “O tym, co wspiera instytucje kultury w rozwoju. Inspiracje z Programu Towarzyszenia”
Następnie uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na kawę i ciasto, mieli również możliwość obejrzenia zabytkowego budynku Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
Panel dyskusyjny ”Bibliotekarzu, podejmij wyzwanie! O nowym spojrzeniu na rolę bibliotekarza i biblioteki w działaniach animacyjnych i budowaniu przestrzeni biblioteki dla społeczności lokalnej” poprowadził Marcin Skrabka. Głos zabrali:
▶️GRZEGORZ KŁODA, architekt oraz założyciel biura architektonicznego GK-Atelier Grzegorz Kłoda,
▶️SEBASTIAN KOCHANIEC, doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, bibliotekarz w Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,
▶️TOMASZ GRABIŃSKI, dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za obecność, ciepłe słowa, inspiracje❤️❤️ Do zobaczenia za rok😀

 

Skip to content