Wydarzyło się

Bombowy Franek i inni… – Rzecz o lotnikach z ziemi ostrowskiej w okresie II Wojny Światowej – 23.05.2023r. 

Na zdjęciu Pan Andrzej Mierzwiński, siedzi na fotelu. Za nim na manekinie mundur.

23 maja w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Ścieżki historii i tradycji” zatytułowane “Bombowy Franek i inni…”. Wydarzenie poświęcone było ostrowianowi ppłk. Franciszkowi Tadeuszowi Skarpetowskiemu oraz innym wybitnym lotnikom, żołnierzom II wojny światowej z Ziemii Ostrowskiej. Spotkanie poprowadził Andrzej Mierzwiński – pasjonat lokalnej historii.

 

III spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego dla młodzieży - 22.05.2023 r.

Zdjęcie przedstawia 22 osoby przy stołach podczas stawiania wieży z makaronów i plasteliny. Za plecami uczestników wystawa filatelistyczna.
Kolejne – integracyjne spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego za nami.
💗Dziękujemy, że chętnie działacie z nami. Mamy moc💪🏽 A może Wasi znajomi mają ochotę przyłączyć się do naszej grupy, a jeszcze się zastanawiają?? Zapraszamy, w każdej chwili mogą się zaangażować. Przekonajcie ich, że warto🙂💗
👇🏽Więcej informacji o bibliotecznym wolontariacie 👇🏽

Koncert O.S.T.R. i spotkanie autorskie z Adamem Ostrowskim - 19.05.2023 r.

Raper i bibliotekarki

O.S.T.R. w bibliotece. 19 maja raper wystąpił na scenie w bibliotecznym ogrodzie. Po entuzjastycznym koncercie dyrektor Jolanta Andruszkiewicz przeprowadziła rozmowę z Adamem Ostrowskim o jego biografii “Brzydki, zły, szczery”. Raper do ostatniego fana prowadził rozmowy, podpisywał książki i rozdawał autografy. Dziękujemy za udział w tym niecodziennym wydarzeniu w naszej bibliotece.

………………….

Koncert O.,S.T.R.  i spotkanie autorskie z Adamem Ostrowskim odbyło się z Projektu „Muzyka łączy – ludzi książki” z Programu BLISKO, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 

 

Wręczenie nagród Laureatom konkursu “RAPujemy poezję” – 19.05.2023r.

Laureaci konkursu Rapujemy Poezję

W piątkowe popołudnie 19 maja wręczyliśmy nagrody Laureatom konkursu “RAPujemy poezję” z projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”.
Oto nasi Laureaci:
I miejsce duet: RÓŻA DZIAK z Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej oraz WIKTORIA WOJCIECHOWSKA z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
II miejsce: SZYMON TADLA ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej
III miejsce ex aequo: ANDRZEJ JASIONEK oraz KAROL MARCHEWKA ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej.
Jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY!!!
Projekt “Muzyka łączy – ludzi i książki” realizujemy w ramach programu dotacyjnego BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury  w ramach #NPRCz 2.0 na lata 2021-2025.

Podpisanie umów ze zwycięskimi wnioskodawcami w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne - 18.05.2023 r.

Zdęcie przedstawia dziesięć osób siedzących przy stołach podczas spotkania dot. podpisywania umów na realizację inicjatyw oddolnych, za plecami na frontowej ścianie wyświetlony jest plakat z tytułami zwycięskich projektów. Zwycięskie projekty 1. Wychowanie przez Sztukę 2. Letnia szkoła reportażu 3. Bawimy się w Kamishibai 4. Być jak Matejko 5. Cool-turalne Przedszkole 6. Męskie pisanie 7. PROJEKT. KOBIETA - WARTOŚĆ, KOBIECOŚĆ, PIĘKNO.
18.05.2023 r. odbyło sie podpisane umów  ze zwycięskimi 7 wnioskodawcami w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne 
Duży etap naszego projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki” za nami. Rozpoczynamy wspólnie działania z beneficjentami w ramach inicjatyw:
Justyna Kołodziej Marta Podbielska – “Wychowanie przez Sztukę”
– Marta Kawalec – “Letnia Szkoła Reportażu”
– Kamil Siwik, Jola Polak, Monika Więckiewicz-Przastek – “Bawimy się w Kamishibai”
– Miejskie Przedszkole nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej – “COOL-turalne Przedszkole”
– Zofia Sokolik, Urszula Podbielska Wiesława Polak – “Męskie pisanie”
– Aneta Jastrzębska, Anna Szydlik, Karolina Bednarczyk – “PROJEKT KOBIETA – Wartość, Kobiecość Piękno”
—————————–
Projekt „Muzyka łączy – ludzi książki” realizujemy z Programu BLISKO, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

“Lekcje biblioteczne w ramach Tygodnia Bibliotek 2023 – 12.05.2023r.

lEKCJE BIBLIOTECZNE W RAMACH TYGODNIA BIBLIOTEK

W ramach Tygodnia Bibliotek 2023, zaprosiliśmy dzieciaki na lekcje biblioteczne z robotami Photon. Przypomnieliśmy sobie w trakcie zajęć treść bajki o Czerwonym Kapturku, a Photony zamieniły się w bohaterów i z pomocą dzieci uratowały babcię i wnuczkę z opresji. 

“Zaczarowany las Jasia i Małgosi” – spektakl dla dzieci – 12.05.2023r.

Dzieci podczas spektaklu

12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek 2023, zaprosiliśmy przedszkolaki i dzieciaki klas I szkół podstawowych na przedstawienie teatralne w wykonaniu Agencji Artystycznej TE-ART pt. “Zaczarowany las Jasia i Małgosi”. Spektakl odbył się w bibliotecznym ogrodzie. 

Koncert Olgi Bończyk na 95-lecie Biblioteki – 09.05.2023r. 

Na zdjęciu 12 kobiet, zdjęcie grupowe pracowników MBP z Panią Olgą Bończyk. Za nimi napis 95 lat biblioteki.

9 maja o godz. 17.00 w ogrodzie Miejskiej Biblioteki odbył się koncert Olgi Bończyk, który był podsumowaniem Jubileuszu 95-lecia Biblioteki. Koncert złożony był z piosenek, które przez lata swojej kariery artystka śpiewała w recitalach tematycznych. Mieliśmy szansę usłyszeć piosenki filmowe takie jak: „Cabaret”, „New York” czy „Paroles, paroles”, a także niezapomniane przeboje polskiej piosenki jak: „Gdy mi ciebie zabraknie”, „Remedium”, „Jego portret”, czy „Kasztany”.  A dla tych, którzy cenią autorskie projekty Olgi Bończyk, artystka zaśpiewała kilka piosenek z albumu – „Piąta Rano”. 

Jubileusz 95-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej – 09.05.2023r.

9 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej obchodziła Jubileusz 95-lecia. Ostrowska Książnica jest jedną z najstarszych bibliotek samorządowych w Polsce.  Piękny Jubileusz był doskonałą okazją na chwilę refleksji i radości. Z tej okazji wydane zostało wydawnictwo okolicznościowe, które wręczyliśmy na uroczystości. W tym dniu nie zabrakło również miejsca na podziękowania dla władz miasta, władz powiatu, emerytowanych Dyrektorów i pracowników Biblioteki, władz i pracowników gmin, Dyrektorów i Bibliotekarzy Bibliotek gminnych oraz wszystkich współpracujących z Biblioteką. Na uroczystości zostały, także podpisane porozumienia o współpracy między Miejską Biblioteką Publiczną, Bibliotekami gminnymi oraz Ostrowskim Stowarzyszeniem LUDZIE Z PASJĄ. Porozumienia podpisały 4 Biblioteki: Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej, Biblioteka Publiczna Szulborze Wielkie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Lubotyniu. Z okazji święta ostrowskiej książnicy otrzymaliśmy list gratulacyjny od dr Michała Strąka – Dyrektora Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, który został odczytany na uroczystości. W tym szczególnym dniu wręczone zostały również nagrody dla Laureatów IV Ostrowskiego Dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii oraz dla Laureatów konkursu Czytanie jest Modne w Ostrowi Mazowieckiej. 
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność, ciepłe słowa oraz życzenia.  Laureatom konkursów jeszcze raz serdecznie gratulujemy. 

Programowanie na dywanie – warsztaty dla dzieci w wieku 5-9 lat – marzec/kwiecień 2023 r.

Dzieci na zajęciach z programowania z robotami Photon

Kochani, zakończyliśmy pracę z kolejnymi dwiema grupami dzieciaków uczęszczających na zajęcia Programowania na dywanie. Dziękujemy dzieciakom za dwa wspaniałe miesiące, mamie Ani za pyszną babkę  😍  a wszystkim za miłe słowa.  😘 

VII Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO – 27.04.2023 r. 

Na pierwszym planie grupa ludzi, słuchaczy na drugim Dyrektor MBP stoi i mówi do mikrofonu, obok niej prezest stowarzyszenia Ludzi z Pasją oraz burmistrz miasta Jerzy Bauer. Za nimi na rzutniku wyświetlony plakat informacyjny o spotkaniu.

27 kwietnia w Starej Elektrowni odbyła się 7 Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. Cykliczne wydarzenie ma na celu pokazanie, jak cenne jest lokalne dziedzictwo.
Organizatorami wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna, Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Ostrowskie Stowarzyszenie “Ludzie z Pasją”.
Po powitaniu uczestników Konferencji przez organizatorów wydarzenia przeszliśmy do wystąpień gości:
– ks. Tomasza Grabowskiego “Przestrzeń pamięci i jej materialne nośniki”
Druha Ryszarda Zakrzewskiego “100 lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogutach-Piankach”
– Sylwiusza Hana “Rewitalizacja pomnika w Bieli”.
W drugiej części spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie medalu “Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” MKiDN pani Agnieszce Przychodzeń.
Agnieszka Przychodzeń od kilku lat aktywnie włącza się w upamiętnianie wydarzeń związanych z Bitwą pod Andrzejewem i Łętownicą. Jest współautorką wydawnictwa opisującego
Bitwę pod Andrzejewem i Łętownicą i formy jej upamiętniania oraz współautorką kilku wystaw tematycznych.
Odznaczenie wręczył pan Marcin Grabowski – Kierownik Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
W kolejnej części Konferencji zaprosiliśmy uczestników spotkania na panel dyskusyjny „Przestrzeń pamięci”, w którym udział wzięli:
 ks. Tomasz Grabowski, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży,
Andrzej Komorowski, kustosz Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie,
– Karolina Kolbuszewska, p.o. Dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich,
– Damian Jasko, Prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej
Moderatorem panelu był Michał Rutkowski, Prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia “Ludzie z Pasją”
Wszyscy uczestnicy czwartkowej Konferencji otrzymali 8. numer Rocznika Ostrowskiego.

 

Warsztaty dla młodzieży z Moniką Sawicką – 25.04.2023 r.

Młodzież na spotkaniu z Moniką Sawicką
25 kwietnia młodzież szkół podstawowych i średnich miała okazję spotkać się z Moniką Sawicką. W ramach warsztatów pisarka opowiedziała młodzieży o Wisławie Szymborskiej – jej życiu i twórczości. Na spotkaniu nie zabrakło zabawnych szczegółów z życia poetki, bo wszyscy wiemy, że poczucia humoru nie można było odmówić naszej noblistce. 😀
Dziękujemy nauczycielom z ostrowskich szkół i bibliotek za zachęcenie młodzieży do udziału w spotkaniu.

Spotkanie autorskie z Moniką Trętowską – 24.04.2023 r.

Autorka pokazuje swoją książkę
24.04.2023 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Trętowską – dziennikarką, reporterką, radiowcem, ostrowianką mieszkającą w Chile. Opowieści z Ameryki Południowej przeplatane zdjęciami pozwoliły lepiej poznać zupełnie obcą nam kulturę, a goście chętnie włączali się w dyskusję. Chyba wszyscy zamarzyliśmy o dalekich podróżach… 😀

II Spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego dla młodzieży – 20.04.2023r.

Zdjęcie przedstawia 20 osób siedzących na krzesłach na sali konferencyjnej
Kochani,  za nami kolejne spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego. Dziękujemy, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą inicjatywę
Jest moc💪👏😀
Czekamy na Wasze porozumienia i deklaracje.Ktoś jeszcze ma ochotę z nami działać❓🤔
Zapraszamy 😀w każdej chwili można dołączyć.
 

VI edycja- Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej- 18.04.2023r.

Na zdjęciu grupa ludzi, uczestników konkursu. Kategoria 3 osoby dorosłe i jury.
 VI edycja Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej – teksty Aleksandra Fredry – prezentacja wystapień za nami 📚Jury Marta Kawalec, Dominika Potomska-Pecura oraz Jolanta Andruszkiewicz wyłoniło Laureatów.

 Laureaci w poszczególnych kategoriach:

🏆kategoria I – uczniowie klas VI-VIII:Ada Pieńkowska i Iwo SkuriatMagdalena Kowalska i Maja SzczepańskaAlicja Grabowska i Zofia KimakZofia WyrzykowskaAleksandra Kozłowska i Kordian Skarzyński

🏆kategoria II- uczniowie szkół średnich:Wiktoria WojciechowskaKinga Pazik i Scarlett RównaAlbert Bartnik i Wiktor Kukwa

🏆kategoria III- osoby dorosłe:Maria JabłońskaPatrycja PopiołekDanuta WłodarczykZofia SokolikElzbieta ZapisekMarta Skłodowska i Tomasz DelugaAnna Lendzioszek

Podana kolejność jest przypadkowa😀Miejsca zostaną podane 9 maja na uroczystości 95-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej, podczas której wręczone zostaną również nagrody.

Gratulujemy Laureatom 🏆 bardzo dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok📚😀

Więcej zdjęć

Warsztaty z rapowania z Mateuszem “Zalesiem” Zalewskim- 14.04.2023r.

Zdjęcie grupowe uczestników z prowadzącym warsztaty, za nimi wyświetlany na rzutniku plakat.

14 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzież pod okiem Mateusza “Zalesia” Zalewskiego miała okazję spróbować swoich sił w rapowaniu. W pierwszym etapie spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną,  dowiedzieli się m.in. jak wygląda przygotowanie tekstu, skąd czerpać inspirację oraz nauczyli się podstawowych zwrotów, którymi posługują się raperzy. W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w pisaniu tekstu, a słowami klucz były tytuły lektur szkolnych. Nie zabrakło również odważnych, którzy zarapowali swoje teksty.

 


Więcej zdjęć

Rok 1943 w powiecie ostrowskim

ROK 1943 W POWIECIE OSTROWSKIM - spotkanie poprowadzi NATALIA LENDA

13 kwietnia w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Ścieżki historii i tradycji”, na którym gościliśmy NATALIĘ LENDĘ – historyczkę, regionalistkę, Kurpiankę. Głównym tematem spotkania zatytułowanego “Rok 1943 w powiecie ostrowskim” była tragiczna historia rozstrzelania 53 mężczyzn w Pasiekach 5 czerwca 1943 r.


Więcej zdjęć

IV Ostrowskie Dyktando – 22.03.2023 r. 

Uczniowie piszący dyktando

 W środę 22 marca 2023 roku odbyło się IV Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. Podobnie jak w ubiegłych latach patronat objął burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka. Jak wiadomo język polski należy do jednych z najtrudniejszych. Śmiałkowie próbowali swoich sił w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas VI-VIII dzieci, młodzież szkół średnich oraz dorośli. Zgłosiło się 92 osoby. Teksty tegorocznego dyktanda dotyczyły patronów roku 2023: Mikołaja Kopernika, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Jerzego Nowosielskiego oraz Jadwigi Zamoyskiej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. 

 

 


Więcej zdjęć

Spotkanie z Jackiem Łapińskim – 14.03.2023 r.

Młodzież na spotkaniu z Jackiem Łapińskim

We wtorek 14 marca gościliśmy w naszej bibliotece Jacka Łapińskiego, autora książki “Dlaczego warto czytać? Pasja zamiast nałogów – chyba że nałóg namiętnego czytania.” Pan Jacek przeprowadził motywujące warsztaty dla młodzieży z klas VII i VIII.

 


Więcej zdjęć

Ziemia Ostrowska w podaniach i legendach – 09.03.2023 r.

Spotkanie z cyklu Ścieżkl historii i tradycji. NA zdjęciu grupa ludzi siedząca przy stolikach. Dwie osoby stoją. Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz i prowadzący gawędę Andrzej Mierzwiński. Na rzutniku widoczny plakat.

W czwartek 9 marca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Ścieżki historii i tradycji”. Gawędę zatytułowaną ZIEMIA OSTROWSKA W PODANIACH I LEGENDACH poprowadził Andrzej Mierzwiński – pasjonat i znawca lokalnej historii. Uczestnicy wydarzenia poznali mało znane fakty i ciekawostki z dziejów miasta i powiatu. Prelegent przedstawił legendy i podania, m.in. o amazonkach, skarbie w Jeziorze Białym, tzw. “ugodzie ostrowskiej” i płomiennej miłości Ryngałły i Henryka.

 


Więcej zdjęć

Programowanie na dywanie – styczeń/luty

DZieci na zajęciach z programowania

Z końcem lutego swoje zmagania z programowaniem zakończyły dwie kolejne grupy dzieciaków. Jak zawsze poprzez zabawę próbowaliśmy zgłębić tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. matematyki, przyrody, astronomii. Było rysowanie, zagadki, wyścigi. 

 

Przypominamy, że cały czas możecie zapisywać się na zajęcia pod numerem tel. 798 894 141.

 


Więcej zdjęć

Sekcja literacka UTW – luty 2023 r.

Na zdjęciu widoczne jest osiem stołów, przy których siedzi 30 osób.

W ramach spotkań sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bibliotece studenci spotkali się w lutowe poniedziałki dwukrotnie. Uczestnicy rozmawiali o najsłynniejszych musicalach i o historii hymnu węgierskiego. W poszczególnych prezentacjach – pani Ewa Mrowiec przedstawiła ranking musicalowy, wybrzmiała również piękna muzyka, zaś pani Agnes Pawlik – Mierzejewska, z urodzenia Węgierka mieszkająca w Ostrowi Mazowieckiej opowiedziała o historii hymnu węgierskiego. Nie zabrakło węgierskich gadżetów, przysmaków i pięknych haftów.


Więcej zdjęć

Ferie w Bibliotece 2023- “zGRAna biblioteka”

Plakat z kolażem czterech zdjęć dotyczących ferii w bibliotece

Tegoroczne Ferie w Bibliotece odbywały się pod hasłem “zGRAna biblioteka”.

Rozpoczęliśmy walentynkowymi zajęciami z Photonami. Dzieci mogły spróbować swoich sił w programowaniu i rysowaniu z użyciem robota. Wspólnie stworzyliśmy tablicę skojarzeń do słowa “miłość”. Na kolejnym zimowym spotkaniu uczestnicy zapoznali się z historią naszego miasta przy pomocy gry mobilnej na kod QR “Moja Ostrów”. Pytania nie były łatwe, ale młodzi poradzili sobie świetnie. Podczas feryjnych spotkań nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz turnieju gier planszowych. Ostatnim zadaniem dla dzieci podczas ferii było uwolnienie porwanych bibliotekarek, poprzez rozwiązanie szeregu zagadek.
Dziękujemy za udział we wszystkich zajęciach oraz pozytywną energię!

 


Więcej zdjęć – Walentynki z Photonami


Więcej zdjęć – gra mobilna pt. “Moja Ostrów”


Więcej zdjęć – planszówki


Więcej zdjęć – gra terenowa “Porwanie w bibliotece”

Warsztaty i konsultacje genealogiczne “Skąd nasz ród?” – 23.02.2023 r.


23 lutego, dzięki współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów, w Miejskiej Bibliotece odbyły się międzypokoleniowe warsztaty genealogiczne “Skąd nasz ród?”. Warsztaty poprowadziła Małgorzata Frąckiewicz – doktor nauk humanistycznych, językoznawczyni, regionalistka, badaczka gwary łomżyńskiej. Czwartkowe zajęcia skierowane były do rodzin i osób, które chcą poznać własne korzenie i przywrócić pamięć o swoich przodkach. Uczestnicy warsztatów poznali historię nazwisk na terenie Ostrowi Mazowieckiej i okolicy, dowiedzieli się jak powstawały nazwiska i co można się z nich dowiedzieć, zapoznali się z materiałami źródłowymi ze zbiorów Towarzystwa Naukowego oraz rozpoczęli własne badania genealogiczne🧐📰🖋

Więcej zdjęć

Klub Sówki Ostrówki – 15.02.2023 r.

Dzieci malują

Za nami kolejne spotkanie w Klubie Sówki Ostrówki. Warsztaty odbyły się w oparciu o książkę K. Crowther “Nocne opowieści”. Co robiliśmy?

Poczytaliśmy a potem sami próbowaliśmy narysować noc. Dzieci wykonały czarną kartkę-zdrapkę i obejrzały bajkę o Czerwonym Kapturku wyświetloną na kultowym rzutniku Ania.

Przepis na kartkę-zdrapkę:

  1. białą kartkę pomaluj kredkami świecowymi lub pastelami olejnymi
  2. pokolorowaną kartkę dokładnie pomaluj białą świeczką lub mydłem w kostce
  3. na warstwę wosku nałóż czarną farbę (zmieszaj płyn do mycia naczyń i czarną farbę plakatową w proporcji 1:1)
  4. poczekaj aż wyschnie
  5. wykonaj rysunek patyczkiem


Więcej zdjęć

IV Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 10.02.2023 r.


Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Ostrowi Mazowieckiej już za nami.10 lutego w Galerii Sztuki JATKI odbyła się 4 odsłona Dnia Etnografii, która w tym roku przebiegła pod hasłem „ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych”.Podczas wydarzenia podpisane zostały porozumienia o współpracy między ostrowską Książnicą, Ostrowskim Stowarzyszeniem “Ludzie z Pasją” oraz bibliotekami gminnymi: Biblioteką Publiczną Gminy Zaręby Kościelne, Gminną Biblioteką Publiczną w Wąsewie, Biblioteką Publiczną Gminy Boguty-Pianki oraz Biblioteką Publiczną Gminy Nur. Podpisane porozumienia mają na celu cykliczną publikację oraz promocję regionalnego pisma popularnonaukowego „ROCZNIK OSTROWSKI”.W tym roku uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać 6 ciekawych wystąpień:dr Józefa Zalewskiego – Zastępcy Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, który podzielił się swoimi wspomnieniami o śp. prof. dr hab. Marianie Pokropku, etnografie, długoletnim pracowniku Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, założycielu Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach,- Marty Molskiej, Dyrektor MDK „ETNO DESIGN – Moda na Kulturę Kurpiowską”,- Jolanty Andruszkiewicz, Dyrektor MBP „Świadectwa życia ludzi oraz obrazy kultur w zbiorach ostrowskiej Biblioteki”,- dr Małgorzaty Frąckiewicz, językoznawczyni, regionalistki, badaczki gwary łomżyńskiej „Katalog historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka jako źródłowa baza danych do identyfikacji tożsamości”,- Alicji Mironiuk-Nikolskiej, Głównej Inwentaryzator Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie „O sztuce zwanej naiwną”,- Krzysztofa Godlewskiego pasjonata dziedzictwa lokalnego „Historia powiatu ostrowskiego okiem lokalnego poszukiwacza”. Organizatorami wydarzenia byli:– Miasto Ostrów Mazowiecka- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie- Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej- Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej- Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i ciekawe rozmowy związane z ochroną i promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego. 

Więcej zdjęć

Sekcja literacka UTW – styczeń 2023

Na zdjęciu stoją cztery osoby przy stole podczas spotkania na sekcji literackiej z Aleksandrą Warecką.

W ramach styczniowych spotkań sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bibliotece studenci spotkali się 16 stycznia z Aleksandrą Warecką. Dziennikarka, z urodzenia ostrowianka, pisze i publikuje reportaże społeczne w “Wysokich Obcasach” oraz “Piśmie”. Jest m.in. Laureatką  I nagrody w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych za reportaż “Zgłaszam nieprzygotowanie do życia”. Podczas spotkania autorka podzieliła się ze studentami tajnikami swojej pracy i opowiedziała jak powstają jej reportaże. Uczestnicy sekcji w styczniowe poniedziałki rozmawiali również o filozofii,  W.A.Mozarcie i E-E Schmittcie oraz Józefie Wybickim. Poszczególne prezentacje przygotowały panie: Krystyna Wilczewska z Wiesławą Polak, Urszula Podbielska i Barbara Jary.


Więcej zdjęć

Klub Sówki Ostrówki – Dzień Babci i Dziadka – 27.01.2023 r.

Za nami pierwsze w tym roku spotkanie w Klubie Sówki Ostrówki. W trakcie warsztatów dzieciaki wykonały upominki dla swoich babć i dziadków. Jednocześnie tym spotkaniem zakończyliśmy świętowanie Dnia Babci i Dziadka w bibliotece.

 


Więcej zdjęć

Poszli nasi w bój… – spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim – 26.01.2023 r.

W czwartkowe popołudnie 26 stycznia na piętrze Miejskiej Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Andrzej Mierzwiński – miłośnik lokalnej historii przypomniał postacie i wydarzenia tego zrywu niepodległościowego na Ziemi Ostrowskiej.

 


Więcej zdjęć

Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece – 23.01.2023 r. 

23 stycznia świętowaliśmy w Bibliotece Dzień Babci i  Dziadka. 

Podczas spotkania babcie i dziadkowie wspólnie z wnuczkami wykonywali witraże, magnesy i pamiątkowe kartki. W czasie warsztatów uczestnicy mieli też okazję na pogłębienie swoich więzi poprzez wzajemny masaż pleców w rytm czytanego wiersza. Wnuczkowie w krótkich opowieściach podzielili się również, z innymi uczestnikami spotkania, ciekawostkami związanymi, z tym co lubią ich dziadkowie i jacy są. Nie zabrakło życzeń dla babć i  dziadków i świątecznego tortu. Poniedziałkowy wieczór upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie wnucząt i dziadków oraz miłą atmosferę podczas poniedziałkowego wieczoru.

 


Więcej zdjęć

Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty – 12.12.2022r.


Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty🎄❄️⛄️🪡🧵W poniedziałkowe popołudnie 12 grudnia na piętrze Miejskiej Biblioteki można było poczuć prawdziwą świąteczną atmosferę. Podczas warsztatów dzieci wspólnie z mamą i tatą wykonały ozdoby i dekoracje świąteczne. Powstały kule śniegowe z gałązką świerku i sztucznym śniegiem w środku oraz renifery z papierowych rolek. Kolorowe ozdoby będą piękną dekoracją wnętrza domów, mogą być także doskonałym prezentem dla najbliższych.Na zakończenie spotkania dzieci wykonały z pasków papieru kolorowego najdłuższy tradycyjny łańcuch, który ozdobił biblioteczną choinkę.Całemu spotkaniu towarzyszyła miła, świąteczna atmosfera, która przybliżyła wszystkich do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy uczestnikom warsztatów za udział oraz zaangażowanie i pomysłowość w tworzeniu pięknych ozdób😘

Więcej zdjęć

JANINA KOLASIŃSKA WE WSPOMNIENIACH – spotkanie z Krystyną Dojlido

– 24.11.2022r.

W miniony czwartek 24 listopada na piętrze Miejskiej Biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI.

Bohaterką spotkania była Janina Kolasińska (z domu Karpińska) – ostrowianka, harcerka, żona felczera Mieczysława Kolasińskiego, absolwentka ostrowskiego Gimnazjum (1939 r.). Podczas spotkania córka pani Janiny – Krystyna Dojlido opowiadała o mamie oraz czasach wojny i okupacji w Ostrowi Mazowieckiej.


Więcej zdjęć

Grywalizacja w ramach gry mobilnej “Wiem dlaczego nie biorę”

Prezentujemy wyniki grywalizacji w ramach gry mobilnej “Wiem dlaczego nie biorę”.

 

W grywalizacji wzięło udział 160 zespołów – prawie 500 osób. VOUCHER do pizzerii otrzymał zespół Aleksandra Perzanowskiego z I D Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. 

Przyznano też dwa wyróżnienia dla zespołów: Natalii Chodoń z Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej i Jacka Kaczyńskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. 

 

GRATULUJEMY zwycięskim zespołom.

 

Gra „Wiem dlaczego nie biorę” dostępna jest na smartfony i tablety. Fabularną osią gry jest postać Ryśka Riedla, wokalisty zespołu “Dżem”, który przeprowadza gracza przez kolejne etapy rozgrywki. Zadania dotyczą przedstawienia tego, jakie problemy prawne i zdrowotne wiążą się z używaniem i posiadaniem substancji uzależniających a także przedstawienia życia samego Ryśka Riedla.  Występuje on niejako w roli eksperta wyjaśniającego wszystkie wątpliwości w tym zakresie. Do rozgrywki zaprosiliśmy szczególnie osoby młode (uczniów szkół średnich), ale zagrać mogą również osoby od 13 r.ż.

Autorkami gry są: Jolanta Zawadzka, Katarzyna Reluga i Sylwia Tryniszewska.

 

Gra „Wiem dlaczego nie biorę” jest elementem projektu “Muzyka łączy ludzi i książki” w ramach programu “Blisko 2022-2023”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


Więcej zdjęć

KONCERT GALOWY wieńczący projekt “Tydzień dla Polski” – 10.11.2022r.

W czwartek 10 listopada o godz. 17.00 w Starej Elektrowni odbył się Koncert Galowy podsumowujący projekt Tydzień dla Polski 2022″.
Dyplomy i nagrody wyróżnionym i zwycięzcom wręczała Katarzyna KosSekretarz Miasta Ostrów Mazowiecka i Jolanta AndruszkiewiczDyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

 Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłych, bibliotecznych konkursach. 

Więcej zdjęć

Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…” – 8.11.2022 r.

W ramach projektu Tydzień dla Polski 2022 – 8 listopada odbyły się prezentacje uczestników konkursu recytatorskiego. 

Jury w składzie: Marzanna Gawrych, Izabela Bogucka i Jolanta Andruszkiewicz wyłoniło Laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Galowego Tygodnia dla Polski 2022 r. – 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Starej Elektrowni. 

Laureaci konkursu:

Kat. I: uczniowie klas I-III szkół podstawowych:

Malwina Swaczyna – SP Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej
Szymon Dmochowski – SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Aleksandra Krajewska – Szkoła Podstawowa w Andrzejewie
Jakub Garbarczyk – SP w Glinie
Helena Figat – ZPPO w Broku
Julian Bardyszewski – SP Nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej
Kat. II: Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych:
Zofia Wyrzykowska – SP Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Zuzanna Modzelewska – PSP w Wąsewie
Maja Szczepańska – SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Emilia Groszyk – PSP w Wąsewie
Kat. III: Uczniowie szkół średnich:
Oliwia Gumowska – LO w Ostrowi Mazowieckiej
Joanna Jaszczak – ZS Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Róża Dziak – LO w Ostrowi Mazowieckiej
Bartłomiej Matys – ZS CKR w Starym Lubiejewie

Więcej zdjęć

Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Jest takie miejsca…” – 07.11.2022r.

W ramach projektu Tydzień dla Polski 2022 – 7 listopada odbyły się prezentacje uczestników konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznych.

Jury w składzie: Sylwia Wojciechowska-Stefaniak, Remigiusz Danelczyk, Paweł Andruszkiewicz   wyłoniło Laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Galowego Tygodnia dla Polski 2022 r. – 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Starej Elektrowni. 

Laureaci konkursu:

Kat. I: dzieci w wieku przedszkolnym:Zespół z Przedszkola „Planeta Fantazji” (5-latki)Zespół z MP Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (6-latki c)Zespół z Dwujęzycznego Przedszkola Kids&Co (6-latki)Zespół z Przedszkola „Planeta Fantazji” (6-latki)Zespół z Dwujęzycznego Przedszkola Kids&Co (5-latki)Zespół z MP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (6-latki)Kat. II: uczniowie klas I-III szkół podstawowych:Iga Pieńkowska – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejJulia Szczepańska – SP w AndrzejewieKarolina Najgrodzka – SP w Starej RuskołęceSzymon Dmochowski – SP nr 1 w Ostrowi MazowieckiejMichał Gumowski – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejKat. III: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych:Ada Pieńkowska – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejMaciej Osiecki – PSP w KomorowieAlicja Góral – Sp. Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowi MazowieckiejWitold Przychodzeń – SP w AndrzejewieZofia Wyrzykowska – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejEmilia Skupiewska – SP w Szulborzu WielkimAleksandra Kuczyńska – Sp. Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowi MazowieckiejAnna Zalewska – SP nr 1 w Ostrowi MazowieckiejKarolina Ugniewska – SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Więcej zdjęć

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA “Maria Konopnicka i jej związki z Ziemią Ostrowską” – 27.10.2022r.

W czwartkowe popołudnie 27 października wspólnie ze Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska zaprosiliśmy mieszkańców na konferencję popularnonaukową “Maria Konopnicka i jej związki z Ziemią Ostrowską”. Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom: 

dr TERESIE KACZOROWSKIEJ – poetce, pisarce, autorce sztuki “Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa”,

KATARZYNIE ŁUKASZEWICZ – kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz

CEZAREMU PAŁUBIŃSKIEMU – prezesowi Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska za interesujące spotkanie.

 

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – 25.10.2022 r. 

25 października 2022 r. biblioteka zorganizowała wyjątkowe spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem.
Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wydane zostały w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”. Rozmowę poprowadził Cezary Polak – ostrowianin, redaktor Radia dla Ciebie. Podczas spotkania była możliwość zakupu książek autora i otrzymania 🖋autografu.


Więcej zdjęć

II Ostrowskie Forum Bibliotekarzy – 21.10.2022r.

II Ostrowskie Forum Bibliotekarzy już za nami.Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem “Biblioteka(rz) – nowe wyzwania, nowe możliwości”. W budynku Starej Elektrowni gościliśmy tych, którym bliski jest temat bibliotek oraz pracy bibliotekarza. Po uroczystym otwarciu konferencji przez Jolantę Andruszkiewicz – Dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Jerzego Bauera – Burmistrza Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Zbigniewa Chrupka – Starosta Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej przyszedł czas na wystąpienia prelegentów:
▶️MARCIN SKRABKA (Fundacja Good Culture, Good Books) ”Biblioteka lekarstwem na kryzys – jak budować ofertę biblioteki wczasach inflacji oraz skutecznie komunikować ją odbiorcom”
▶️NATALIA ROICKA (Mazowiecki Instytut Kultury) “O tym, co wspiera instytucje kultury w rozwoju. Inspiracje z Programu Towarzyszenia”
Następnie uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na kawę i ciasto, mieli również możliwość obejrzenia zabytkowego budynku Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
Panel dyskusyjny ”Bibliotekarzu, podejmij wyzwanie! O nowym spojrzeniu na rolę bibliotekarza i biblioteki w działaniach animacyjnych i budowaniu przestrzeni biblioteki dla społeczności lokalnej” poprowadził Marcin Skrabka. Głos zabrali:
▶️GRZEGORZ KŁODA, architekt oraz założyciel biura architektonicznego GK-Atelier Grzegorz Kłoda,
▶️SEBASTIAN KOCHANIEC, doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, bibliotekarz w Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,
▶️TOMASZ GRABIŃSKI, dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za obecność, ciepłe słowa, inspiracje❤️❤️ Do zobaczenia za rok😀

 


Więcej zdjęć

Skip to content