Wydarzyło się

I urodziny wolontariatu bibliotecznego – 26.03.2024 r. 

Na zdjęciu na pierwszym planie stoją dwa stoły, pod ścianą stoi 25 osób, pierwszy od lewej stoi burmistrz Jerzy Bauer

Kochani😊 I rok wolontariatu za na nami.

Dziękujemy😊 Wam nasi wolontariusze, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą propozycję i za Wasze zaangażowanie. 

Świętowaliśmy. Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu i gości. Dziękujemy za odwiedziny Panu burmistrzowi Jerzemu Bauerowi.

Zapraszamy do naszej galerii na stronie internetowej do obejrzenia fotorelacji.

Czas dla siebie: dlaczego taki cenny? Porozmawiajmy o nas kobietach – 19.03.2024 r.  

Trzy kobiety słuchają wypowiedzi innej kobiety

19 marca po raz drugi odbyło się magiczne spotkanie z kobietami w ramach cyklu „Czas dla siebie: dlaczego taki cenny. Porozmawiajmy o nas kobietach”.

Podczas rozmowy uczestniczki miały możliwość odprężyć się, odpocząć i porozmawiać w przyjemnej atmosferze. Kobiety dzieliły się swoim doświadczeniem dotyczącym  dbania o klimat i spędzania wolnego czasu. Szukały wspólnych pomysłów i rozwiązań na inicjatywy dla grona kobiecego, które w przyszłości będzie cyklicznie spotykało się w bibliotece.

Atrakcją dla uczestniczek była prezentacja olejków doTERRA i ich wpływu na zdrowie i życie codzienne każdego z nas. Kolejne kobiece spotkanie już w kwietniu 😊

Dziękujemy za pełne wzruszeń spotkanie. Przytulamy:)

————————-

Dofinansowano w ramach projektu “Biblioteki dla klimatu” Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacjnego

VIII Konferencja regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. – 14.03.2024 r. 

Na zdjęciu organizatorzy spotkania od lewej Dyrektor MBP, Prezes Stowarzyszenia Ludzie z Pasją oraz Burmistrz Miasta, który mówi do mikrofonu oraz w ręku trzyma rocznik.

14 marca w budynku Starej Elektrowni odbyła się VIII Konferencja regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO, podczas której zaprezentowany został 9. numer Rocznika Ostrowskiego. Organizatorami Konferencji byli: Miasto Ostrów Mazowiecka, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej oraz Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”.
W konferencji udział wzięli: Jędrzej Drewnowski – Wójt Gminy Boguty-Pianki, Daniel Choinka – Zastępca Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka wraz z kierownictwem Urzędu Miasta, Eliza Drewnowska – Radna Rady Powiatu Ostrowskiego, prof. Jadwiga Sadowska, Janusz Pawlak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Wsi, dyrektorzy i przedstawiciele bibliotek z terenu powiatu ostrowskiego, dyrektorzy instytucji miejskich i powiatowych, nauczyciele oraz młodzież ze szkół z powiatu ostrowskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, autorzy artykułów zamieszczonych w 9. numerze „Rocznika Ostrowskiego” oraz liczna reprezentacja mieszkańców gminy Boguty-Pianki.

 

Pierwsza część konferencji składała się z wystąpień autorek artykułów zamieszczonych w nowym numerze Rocznika Ostrowskiego. Historię Szkoły Podstawowej w Białych-Szczepanowicach przybliżyła była uczennica tej szkoły, filolożka polska oraz blogerka p. Karolina Skłodowska.
Jako druga zaprezentowała się p. Agata Deptuła – porządzianka, studentka na Uniwersytecie Warszawskim oraz wikipedystka. Tematem jej wystąpienia były „Zwyczaje pogrzebowe Kurpi Białych – wspólnota, która wspiera w oswajaniu żałoby”.
Na zakończenie pierwszej części spotkania p. Jolanta Andruszkiewicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki w Ostrowi Mazowieckiej opowiedziała o dorobki ostrowskiej Książnicy, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 95-lecia działalności.

 

W drugiej części konferencji zaprosiliśmy uczestników na panel dyskusyjny zatytułowany „Szkoła jako miejsce budowania tożsamości lokalnej”. Uczestnikami panelu byli: Krystyna Szołkowska – wieloletni dyrektor SP w Rząśniku, autorka monografii “Historia Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim w latach 1918-2018”, Karolina Skłodowska – filolożka polska, blogerka oraz Michał Chojnowski, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej. Rozmowę poprowadził Michał Rutkowski – prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”.
Na zakończenie spotkania organizatorzy podsumowali VIII Konferencję Regionalistyczną PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO, zachęcili do lektury nowego numeru Rocznika Ostrowskiego oraz zamieszczania artykułów na łamach pisma.

Klub Sówki Ostrówki – 11.03.2024 r.  

Dziewczynka trzyma jajko na łyżce,

Kochani😍 wiosna🪻 zbliża się do nas coraz większymi krokami, a wraz z nią święta wielkanocne🐣. „Klubowicze” wysłuchali książeczki o wielkanocnym baranku🐑 i jego przygodach. Dzieciaki miały również wiele aktywności: rozwiązywały zagadki związane ze świętami i wiosną, naśladowały zajączki🐇🐇🐇 podczas zabawy ruchowej oraz przenosiły jajka🥚 na łyżkach🥄. Ciekawym doświadczeniem było posianie owsa 🌱Każde dziecko napełniało doniczkę ziemią, następnie wsypało ziarno i podlało swoją „małą uprawę”. Dzieciaki dostały instrukcje jak postępować z zasianym zbożem, aby udekorować nim świąteczny stół.😀

Spacer krajoznawczy z Filipem Springerem – 7.03.2024 r.  

Na zdjęciu stoi przodem terenie trawiastym grupa 12 osób.

Kolejny punkt z programu Akademii klimatycznej za nami.

W ramach projektu „Biblioteki dla klimatu” 7 marca odbył się spacer krajoznawczy po zakątkach Ostrowi Mazowieckiej.  

Rolę przewodnika pełnił Filip Springer.

Podczas spaceru ulicami Piłsudskiego, Orzeszkowej, Prusa w kierunku rzeczki Grzybówki i skweru przy ul. Kubusia Puchatka uczestnicy mogli posłuchać o zmianach klimatycznych, o antropocenie, o krajobrazie, a także o literaturze. Brali udział w ćwiczeniach, w których na własne uszy mogli przekonać się ile dźwięków usłyszymy przy ruchliwej ulicy, a ile w spokojnym zakątku przy lesie. Spacerowicze mieli tez okazję sprawdzić, czy i jakie wytwory człowieka znajdują się w rzece oraz naszkicować w kilka minut elementu krajobrazu naturalnego i wytworzonego przez człowieka

Celem spotkania było nie tylko odkrywanie uroków okolicy, ale także zwrócenie uwagi na zmiany, jakie zachodzą w naszym otoczeniu oraz ich wpływ na człowieka i środowisko.

Filip Springer reporter i fotograf. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

——————————–

 

Spacer odbył się w ramach projektu “Biblioteki dla klimatu” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Spotkanie z cyklu Ścieżki historii i tradycji – “Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach” – 7.03.2024 r. 

na pierwszym planie publiczność, na drugim planie wystawa dot. spotkania.
W czwartkowe popołudnie 7 marca w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI zatytułowane “Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej
w katyńskich grobach”.
Gościliśmy panią młodszy inspektor Kingę Badeńską, która przez wiele lat była Oficerem Łącznikowym Policji w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie oraz regionalistę pana Andrzeja Mierzwińskiego.
Spotkanie poświęcone było pamięci polskich policjantów – jeńców z Obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wśród ofiar było kilkudziesięciu mieszkańców powiatu ostrowskiego.
Kinga Badeńska od 2000 r. uczestniczyła w przygotowaniu i organizacji uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Miednoje, współpracując z administracją obwodu twerskiego, dyrekcją Memoriału „Miednoje”, opactwem Klasztoru im. św. Niła w Ostaszkowie oraz miejscową policją. Służyła również pomocą pielgrzymom z Polski. Po agresji Rosji na Ukrainę wróciła do kraju, gdyż uznana została za osobę niepożądaną na terenie Federacji Rosyjskiej.
Podczas wydarzenia przekazała na ręce dyrektor Biblioteki Jolanty Andruszkiewicz oraz burmistrza Jerzego Bauera ziemię ze zbiorowych mogił w Miednoje oraz replikę wizerunku Matki Boskiej wykonanego przez jeńców z Ostaszkowa.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dokumentująca prace prowadzone na miejscu zbrodni, artefakty tam znalezione oraz proces budowy Cmentarza w Miednoje.

Warsztaty literackie z Julią Fiedorczuk w ramach Akademii Klimatycznej – 05.03.2024 r. 

5 marca w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Akademii Klimatycznej. 
Tym razem gościliśmy nauczycieli polonistów oraz bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych na inspirujących warsztatach literackich o środowisku prowadzonych przez Julię Fiedorczuk – polską poetkę, pisarkę, tłumaczkę, felietonistkę i krytyczkę literacką. 
Celem warsztatów było ukazanie, że literatura może pełnić istotną rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej uczniów oraz wszystkich miłośników czytania. Jak się okazuje odpowiednia literatura pomaga przeciwdziałać kryzysowi ekologicznemu, m.in. poprzez rozwijanie kompetencji językowych czy zmianę postaw poprzez alternatywne metafory i opowieści. Literatura poszukująca, zwłaszcza poezja, dostarcza alternatywnych metafor i opowieści, umożliwiając zmianę postaw. Przynosi radość i poczucie pełni życia, co jest kluczowe, aby utrzymać motywację do walki o zmiany. 
Podczas warsztatów Julia Fiedorczuk dzieliła się z uczestnikami własnymi doświadczeniami z warsztatów skierowanych do różnych grup, co może być cenną inspiracją dla nich podczas prowadzenia lekcji czy spotkań.

Porozmawiajmy o klimacie z Krzysztofem Jodłowskim spotkanie w ramach Akademii Klimatycznej – 27.02.2024 r. 

Na zdjęciu wszyscy uczestnicy spotkania.

We wtorkowe popołudnie 27 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Klimatycznej.

Naszym gościem był Krzysztof Jodłowski, doświadczony socjolog, badacz jakościowy, skupiający się na społecznej adaptacji do zmian klimatu.

Podczas wydarzenia Krzysztof Jodłowski podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi globalnych zmian klimatycznych. Zwrócił uwagę na gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla i skupił się na jego konsekwencjach, takich jak powodzie, susze i ekstremalne temperatury. W trakcie prezentacji poruszył kwestie związane z rolnictwem, dostępnością wody i wpływem zmian klimatu na społeczeństwo. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w dyskusji, zastanawiając się, jak mieszkańcy lokalnych społeczności mogą wpływać na zmiany globalne. Wtorkowe spotkanie w Bibliotece stało się nie tylko źródłem wiedzy na temat zmian klimatu, ale także platformą do ciekawej rozmowy, wymiany poglądów oraz inspirujących pomysłów na lokalne inicjatywy mające wpływ na globalne wyzwania.

I Otwarty Turniej FIFA o Puchar Burmistrza Miasta – 24.02.2024 r.

Zdjęcie grupowe wszystkich uczestników turnieju i Organizatorzy.
Wielkie emocje piłkarskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ostrowi Mazowieckiej już za nami! ⚽🏆
W sobotę 24 lutego odbył się I OTWARTY TURNIEJ FIFA o Puchar Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka, który przyciągnął wielu pasjonatów wirtualnych rozgrywek. 
Frekwencja przerosła oczekiwania, a ósemka najlepszych graczy walczyła o tytuł mistrza. 
Po zaciętych pojedynkach zwycięzcą został Piotr Palesa, zdobywając główną nagrodę – Puchar Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka oraz kontroler XBOX.
Antoni Polak zajął drugie miejsce, a Ernest Szulborski trzecie. Rywalizacja była niesamowita, a atmosfera fantastyczna dzięki wsparciu kibiców. 
Dodatkowo, dla każdego uczestnika Turnieju czekała niespodzianka. Każdy z obecnych miał szansę wygrać nagrody w loterii pieczątkowej. Aby wziąć udział, wystarczyło zebrać wszystkie pieczątki i pozostać do końca Turnieju. Zwycięzcami zostali: Aleksander Wiechowski (mysz gamingowa), Kacper Grabowski (słuchawki) oraz Maksymilian Turniak (słuchawki).
Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników, do zobaczenia na kolejnych turniejach! 🏆🎮

Wolontariat biblioteczny – spotkanie 1 – 20.02.2024 r. 

Na zdjęciu widać 4 stoły przy których w dwóch rzędach siedzi na krzesłach 16 osób.

📚💛💚 W ramach systematycznych spotkań rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji nowego projektu związanego z wykonaniem muralu w bibliotecznym ogrodzie. Działaniem wprowadzającym do tematu było zagranie przez wolontariuszy w grę Impulsy. Klimat, którą biblioteka otrzymała a w ramach projektu “Biblioteki dla klimatu”. Przywitaliśmy też nowych wolontariuszy. To dla nas miłe, że nasze grono wolontariuszy się rozrasta, a inicjatywa cieszy się nieustającym powodzeniem🥰

W każdej chwili można dołączyć do bibliotecznego wolontariatu. Szczegóły nas stronie internetowej

http://www.mbpostrowmaz.pl/wolontariat/

Zapraszamy🥰

Spotkanie z Zofią Wróbel – autorką książki “Wspomnienia i nie tylko …” 15.02.2024 r.

15 lutego w Miejskiej Bibliotece gościliśmy Zofię Mariannę Wróbel – emerytowaną nauczycielkę historii, autorkę monografii – „Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku 1947-1997” oraz wspomnień “Wspomnienia i nie tylko… (1941-1960). Udrzyn – wieś w Puszczy Białej. Liceum Pedagogiczne w Pułtusku”, „Wspomnienia i nie tylko… (1940-1966). Życie i praca wiejskiej nauczycielki w Dębinkach” oraz licznych tekstów okolicznościowych. Czwartkowe spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Ścieżki historii i tradycji”.
Zofia Marianna Wróbel urodziła się w 1941 r. w wielodzietnej rodzinie chłopskiej w Udrzynie, gm. Brańszczyk. W latach 1955-1960 kształciła się w Liceum Pedagogicznym w Pułtusku. Przez pierwsze sześć lat pracowała w Szkole Podstawowej w Dębinkach, przez następne czterdzieści w Zespole Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od lat sześćdziesiątych XX w. związana z Pułtuskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym.
Po spotkaniu była możliwość zakupu książek wraz z autografem autorki.

Czas dla siebie: dlaczego taki cenny? Porozmawiajmy o nas kobietach – 1.02.2024 r. 

Panie siedzą przy stole, na stole stoją świeczki, jest zgaszone światło.
Kochane kobietki🥰🪻🪻pełne wzruszeń, ciepła, emocji spotkanie za nami
🪻Dziękujemy Wam za super wieczór 🥰 przy rozmowie, empatii uważności…. 🕯️Był uśmiech, lekkie łzy w oczach i tematy ważne.
🪻Czas dla kobiet: dlaczego bardzo cenny.. Porozmawiałyśmy o nas kobietach!🥰
🪻Wspólnie zrobiłyśmy maceraty i olejki🌹, nie wiadomo kiedy minęły 3 h.
🪻Mamy nadzieję, że do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.
🪻Zuzanna Ogrodnik-Gruszecka 🥰
🪻Chcecie powspominać
poniżej link do naszej galerii
———————
Debata odbyła się w ramach projektu “Biblioteki dla klimatu” dofinansowanego z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 

Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom” – spotkanie promujące publikację z tekstami Laureatów konkursu z lat 2018-2023  – 6.02.2024 r. 

Na pierwszym planie stoją 8 osób - 4 od lewej stoi dyrektorka biblioteki, za osobami stoją dwa czerwone fotele, na ścianie z cegły ekran z plakatem informującym o Laureatach konkursu z roku 2023 . Za osobami stoi rollup biblioteki i stolik, na którym leżą publikacje.

📚Kochani🥰 Ocaliliśmy kolejny raz od zapomnienia🖊️💛💚
Za nami promocja publikacji “Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom ” z tekstami Laureatów konkursu z lat 2018-2023.
📚 Podczas spotkania pani dyrektor Jolanta Andruszkiewicz przedstawiła historię konkursu, zaprezentowała Laureatów z podziałem na poszczególne lata i wręczyła każdemu publikację.
Laureaci przeczytali też fragmenty swoich tekstów.
📚Gościem spotkania była Magdalena Badurek, która uświetniła spotkanie swoim występem🎻
📚 Dziękujemy Laureatom🌹🌹i wszystkim uczestnikom konkursu za piękne teksty, pełne wzruszeń i osobistych wspomnień.
📚 Szczególne podziękowania🌹🌹 kierujemy do opiekunów literackich – nauczycieli, którzy zachęcali młodzież do udziału w konkursie:
Monika Kucharczyk💚 Anna Błażyńska 💛Dorota Sadowska 💚
Natalia Świderska 💛Justyna Kołodziej 💚Iwona Staniszewska💛 Agnieszka Michalec💚 Bożena Rupińska💛 Anna Serowiecka 💚Maria Wesołkowska💛Anna Rawa Sadowska 💚Katarzyna Rostek 💛Bogusław Jabłonka💚Justyna Kowalczyk 💛Marta Frączyk 💚Barbara Wojciechowicz 💛
📚 Dziękujemy Jury: Zofia Sokolik Aleksandra Warecka, Barbara Porowska, Krystyna Wilczewska, Piotr Rowicki, Karol Madaj
📚 Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej – już XI edycji konkursu, którą w tym roku ogłosimy. Ocalajmy wspomnienia naszych rodziców, babć, dziadków i nas samych 🤗

————————————
Wydanie publikacji zostało dofinansowane z projektu “Nieznane ślady Pileckich” z Programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski.
————————————

 

 

Dzień babci i dziadka w Bibliotece – 22.01.2024 r. 

Pamiątkowe zdjęcie babci, kobiety i dziecka w ramce z napisem dzień Babci i Dziadka w Bibliotece

Wczoraj, 22 stycznia, nasza biblioteka zamieniła się w miejsce magiczne, pełne uśmiechów i miłości z okazji Dnia Babci i Dziadka! Dzieci wraz z kochanymi babciami wzięły udział w twórczych warsztatach, gdzie wspólnie tworzyły słoiki życzeń i urocze laurki. Atmosfera była niesamowita, pełna radości i uśmiechów maluchów oraz wzruszeń babcinych serc.  Razem stworzyliśmy niepowtarzalne pamiątki, które z pewnością na długo zagoszczą w sercach.
A potem przyszedł czas na słodki finał – pyszny tort przywracając uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników. Na zakończenie wszyscy razem odśpiewaliśmy “Sto lat”. 

Dziękujemy wszystkim za udział!  Wasza obecność sprawiła, że to święto było jeszcze piękniejsze. Mamy nadzieję, że te wspólne chwile pozostaną w sercach naszych najmłodszych czytelników i ich kochanych dziadków! 

Spotkanie z cyklu Ścieżki historii i tradycji – Losy mieszkańców Ziemi Ostrowskiej w czasie II wojny światowej – 18.01.2024 r. 

Na pierwszym planie publiczność na drugim planie prelegent spotkania A. Mierzwiński. Mężczyzna stoi i wyświetla zdjęcia kobiet na rzutniku
18 stycznia w Miejskiej Bibliotece odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Ścieżki historii i tradycji
Tym razem Andrzej Mierzwiński opowiadał o losach mieszkańców Ziemi Ostrowskiej podczas II wojny światowej. Z opowieści wynika, że ostrowianie walczyli niemalże na wszystkich frontach od września 1939 do zakończenia wojny. Groby żołnierzy, zesłańców, uchodźców rozsiane są w Azji, Afryce i całej Europie. Walczyli zarówno o Narwik, jak i o Tobruk. Byli uczestnikami m.in. bitwy o Anglię, walczyli pod Lenino, Monte Cassino.
Podczas spotkania prelegent przybliżył sylwetki, m.in. mjr. Karola Piłata, ks. płk. Antoniego Warakomskiego, kpt. Leona Winogradowa czy kpt. Borysa Godunowa.

Wieczór kolęd w bibliotece z Jolantą Andruszkiewicz, Pawłem Andruszkiewiczem i Michałem Chojnowskim – 4.01.2024 r.  

Na zdjęciu są 3 osoby, w sali konferencyjnej biblioteki, po lewej stronie przy choince na czerwonym fotelu siedzi kobieta - dyrektor biblioteki, - Jolanta Andruszkiewicz, po jej lewej stronie siedzi muzyk - Paweł Andruszkiewicz- grający na instrumencie klawiszowym, po jego lewej stronie siedzi na czerwonym fotelu - muzyk - Michał Chojnowski - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, grający na gitarze. Przy choince leży biały dywanik, na którym stoją dwa krasnale. Za artystami, na ścianie ceglastej wiszą świecące lamki choinkowe

Kochani 😊rozpoczęliśmy nowy rok magicznym wieczorem kolęd na naszym klimatycznym poddaszu.

4 stycznia wystąpili z koncertem Jolanta Andruszkiewicz – dyrektor biblioteki, Paweł Andruszkiewicz i Michał Chojnowski. Artyści zaprezentowali autorskie aranżacje kolęd i pastorałek. Można było posłuchać m.in. „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mario, czy Ty wiesz” i „Dziecino Święta”. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego śpiewania i kameralnych rozmów. Kolejne kolędowanie w bibliotece za rok, serdecznie zapraszamy.  

 

Światowy Dzień Misia w bibliotece – 25.11.2023 r.

Dziecko pozuje do zdjęcia za kartonową figurą pluszowego misia

25 listopada obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mnóstwo Dzieci skorzystało z możliwości pochwalenia się swoim pluszowym przyjacielem i z chęcią zrobiło sobie zdjęcie z misiem domowej roboty. 😁😉😍

Jubileusz 80. urodzin prof. Adama Czesława Dobrońskiego, honorowego obywatela Ostrowi Mazowieckiej – 23.11.2023 r.

23 listopada w Starej Elektrowni odbyło się uroczyste i pełne emocji świętowanie Jubileusz 80. urodzin prof. Adama Czesława Dobrońskiego, honorowego obywatela Ostrowi Mazowieckiej. 
Uroczystość rozpoczęła się od artystycznego wstępu Emilii Gałązki oraz Magdaleny Badurek, gdzie dźwięki gitary i skrzypiec stworzyły odpowiednią atmosferę. 
Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć film pn. „Alfabet Mistrza” oraz wysłuchać opowieść z życia Jubilata wzbogaconą o fotografie, co pozwoliło lepiej poznać historię i ścieżkę życiową Profesora.
Goście zostali zachęceni do dzielenia się swoimi osobistymi skojarzeniami i wspomnieniami związanych z prof. Dobrońskim. Wypowiedzi ks. Jana Okuły i Tadeusza Zaniewskiego oraz Barbary Jaroszkiewicz urozmaiciły wydarzenie, tworząc ciepłą i osobistą atmosferę.
Tradycyjne elementy świętowania, takie jak krojenie tortu i wspólne odśpiewanie życzeń “STO LAT!”, z pewnością dopełniły radość z Jubileuszu.

Wolontariat biblioteczny dla młodzieży – spotkanie 9 – gość specjalny Kacper Buratyński

Przy stole na środku sali siedzi przy jasnym stole 5 osób

22 listopada gościem specjalnym spotkania wolontariatu bibliotecznego dla młodzieży był Kacper Buratyński – ostrowianin, reżyser filmów animowanych. Twórca opowiedział wolontariuszom o swojej drodze zawodowej, o tym  jak się tworzy filmy animowane i dlaczego sprawia mu to satysfakcję. Pokazał także uczestnikom swój dorobek w filmowy. Wolontariusze mieli okazję zadać pytania, porozmawiać i podzielić się z twórcą swoimi doświadczeniami w temacie filmu animowanego. Jednogłośnie wszyscy potwierdzili, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z Kacprem Buratyńskim w bibliotece. Wolontariusze zadeklarowali też  swoją chęć do udziału w grudniowych  wydarzeniach, jakie zaproponowała mieszkańcom biblioteka (m.in. mobilna biblioteka, mikołajki i warsztaty świąteczne).

Klub Sówki Ostrówki – Dzień Pluszowego Misia – 20.11.2023 r.

Wspólne zdjęcie uczestników klubu z wykonanymi pracami plastycznymi.

Dzieciaki z Klubu Sówki Ostrówki świętowały Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieciaki wysłuchały krótkiej historii o Misiu Uszatku, jednego z najpopularniejszych misiów w Polsce. Pobawiliśmy się w popularną zabawę “Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz wyruszyliśmy w podróż pociągiem śpiewając piosenkę “Jadą jadą misie”. Mali artyści wykonali misia za pomocą farby i …widelca. Powstały bardzo ciekawe i różnorodne prace. A na koniec każde z dzieci mogło poczuć się jak miś robiąc sobie zdjęcie w misiowej ramce.

 

Premiera terenowej gry mobilnej w ramach projektu “Nieznane ślady Pileckich” – 17.11.2023 r.

Na zdjęciu stoi około 80 osób, za grupą stoi biały budynek i żółty blok mieszkalny oraz dwa białe samochody
Kolejna premiera terenowej mobilnej gry📲 na telefony i smartfony za nami.
Tym razem – chodziliśmy “Nieznanymi śladami Pileckich”. W grze przybliżamy młodemu pokoleniu historię „małej ojczyzny” na przykładzie Witolda i Marii Pileckich. Gra ma formę Questu historycznego (gry mobilnej) stworzonego, po to aby poznać jak żyli, co robili na co dzień, jakie mieli pasje postaci rotmistrza i jego żony Marii (Ostrowskiej) Pileckiej.
💚💛Dziękujemy 🥰 za liczną obecność się na GRYWALIZACJI👏👏👏
ℹ️ WYNIKI oficjalne podamy MAX do wtorku 2️⃣1️⃣.1️⃣1️⃣
————————-
Projekt “Nieznane ślady Pileckich” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Spotkanie wieńczące projekt “Muzyka łączy – ludzi i książki” połączone z premierą sztuki teatralnej “Powróćmy jak za dawnych lat – KAWIARENKA LITERACKA” – 13.11.2023 r. 

na pierwszym planie publiczność, na drugim planie dyrektor mbp
I MAMY TO. 🎉 Zakończyłyśmy BLISKO. 🎉
Podsumowałyśmy nasz największy jak do tej pory projekt pt. „Muzyka łączy – ludzi i książki”. 
Realizowałyśmy go w latach 2022-2023.❗
Pełna kwota dofinansowania – 153 000,00 zł
wkład własny od Organizatora – 15 500,00 zł
Liczba bezpośrednich odbiorców
Zaplanowane – 1850 osób
wzięło udział – 2632 osoby
więcej o 732 osoby 
Przez dwa lata realizacji zadania odbyło się:
 5 projektów edukacyjno-animacyjnych
 7 inicjatyw oddolnych zaproponowanych przez mieszkańców
 5 warsztatów, 5 konkursów
 9 spotkań autorskich
 2 koncerty i potańcówkę
 Powstała gra mobilna, Diagnoza potrzeb kulturalnych, projektowa mapa myśli.
 Odbyłyśmy 7 szkoleń i 2 wizyty studyjne i wyjazd do teatru oraz kilkadziesiąt godzin tutoringu z tutorką Urszulą Herbich z ramienia Narodowego Centrum Kultury.
Zwieńczeniem projektu była sztuka teatralna „Powróćmy jak za dawnych lat – KAWIARENKA LITERACKA” z wykorzystaniem tekstów kabaretowych z lat 20/30, zrealizowana wspólnie przez młodzież i seniorów. 
Sztuka została wystawiona właśnie podczas spotkania wieńczącego Do przedstawienia zostały specjalnie zaprojektowane stroje z epoki.
W sztuce udział wzięli:
Elżbieta Borys,Teresa Grabowska, Hanna Kamieniecka, Danuta Kołodziejczyk, Anna Mścichowska, Maryla Wolff,Kornelia Najgrodzka-Zecer, Regina Pajk, Agata Skarpetowska, Teresa Zenik, Mariusz Kulesza, Krzysztof Wardaszka, Wiktor Kukwa, Michał Wasilewski, przygotowały ich
Panie Dorota Białkowska i Emilia Krupa z Miejskiego  Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej 👏
DZIĘKUJEMY:
Miastu Ostrów Mazowiecka z Panem Burmistrzem Jerzym Bauerem na czele za pomoc i wspieranie naszych pomysłów
PARTNEROM:
Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Zespołowi Szkół nr 2 oraz Środowiskowemu Domu Samopomocy i Dyrektorom oraz Pracownikom tych instytucji
PARTNEROM MEDIALNYM:
Radio Dla Ciebie, TV Ostrów, Tygodnik w Ostrowi, portalowi OstrowMaz24.pl
oraz
Miejskiemu Domowi Kultury w Ostrowi Mazowieckiej za pomoc w realizacji naszych przedsięwzięć. 
A w szczególność WAM, nasi odbiorcy, którzy uczestniczyliście w wydarzeniach BLISKO. 💕
Podobało się Wam? Chcecie powspominać?
_____________
Projekt “Muzyka łączy – ludzi i książki został dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
w ramach Programu BLISKO
II edycja 2022-2023

Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej – 07.11.2023 r. 

Zdjęcie grupowe wszystkich występujących dzieci.

7 listopada w Miejskiej Bibliotece odbył się Festiwal Pieśni i Piosenki “Jest takie miejsce”.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu jednej piosenki o charakterze patriotycznym. Prezentacje uczestników odbyły się w trzech kategoriach:

kat. I. dzieci w wieku przedszkolnym, kat. II. uczniowie kl. I-III szkół podstawowych oraz kat. III. uczniowie kl. IV-VIII szkół podstawowych.

Jury w składzie: Przemysław Kamiński – przewodniczący, Janusz Spaulenok oraz Paweł Andruszkiewicz wyłoniło Laureatów Festiwalu, którzy wystąpią po raz kolejny 10 listopada o godz. 17.00 podczas Koncertu Galowego wieńczącego projekt Tydzień dla Polski.

Spotkanie z Arturem Barcisiem – 26.10.2023 r. 

na pierwszym palnie publiczność, na drugim planie Dyrektor MBP i Artur Barciś

26 października zaprosiliśmy mieszkańców miasta i okolic na spotkanie z Arturem Barcisiem– aktorem filmowym, teatralnym, telewizyjnym i dubbingowym, reżyserem i scenarzystą.
Dla szerszej publiczności najbardziej znany jest z ról w komediowych serialach: Tadeusza Norka w “Miodowych latach” i “Całkiem nowych latach miodowych” oraz Arkadiusza Czerepacha w “Ranczu”. 
Nasz gość stworzył wiele wybitnych kreacji aktorskich. Grał u Kieślowskiego, Hoffmana, Wajdy i Kutza.


W nawiązaniu do książki „Aktor musi grać, by żyć” publiczność miała okazję wysłuchać anegdot z planu filmowego i teatralnego oraz inspirujących i zabawnych sytuacjach w swojej pracy artystycznej. 

_____________________

Realizacja inicjatywy oddolnej „Męskie Pisanie” realizowanej w ramach projektu „Muzyka łączy-ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

BLISKO-BIBLIOTEKA|LOKALNOŚĆ|INICJATYWY|SPOŁECZNOŚĆ|KOOPERACJA|ODDOLNOŚĆ| 

Promocja tomiku Janiny Brzeszczak “Pozwólcie Babci pisać” – 23.10.2023 r. 

Na pierwszym planie publiczność, na drugim planie Dyrekotr MBP oraz goście spotkania
23 października w Miejskiej Bibliotece odbyła się promocja nowego tomiku wierszy pani Janiny Brzeszczak “Pozwólcie Babci pisać “
JANINA BRZESZCZAK urodziła się 14 czerwca 1934 roku w Komorowie, gdzie spędziła szczęśliwe lata wczesnego dzieciństwa i ponury okres okupacji niemieckiej. Po wojnie, wraz z mamą i braćmi, zamieszkała w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie ukończyła Technikum Ekonomiczne. Zamiłowanie do historii i literatury zaszczepił jej już w dzieciństwie ojciec, a rozwinęła i ugruntowała nauczycielka prof. Maria Ostrowska. Jest autorką zbioru „Moje wiersze” wydanego w 2009 roku.
“Pozwólmy Babci pisać” to zbiór wierszy i limeryków ostrowskiej poetki. Zawiera teksty bawiące czytelnika, ale też, ze względu na różnorodną tematykę, utwory pozwalające na chwilę się zatrzymać, spojrzeć na życie z wielu perspektyw. Znajdziemy tu zarówno poczucie humoru i pełną życzliwości ironię, jak również nostalgię i zadumę.
Uczestnicy poniedziałkowego spotkania wysłuchali wspomnień Autorki przeplatanych utworami pochodzących z jej zbioru, mieli również możliwość zakupić tomik wierszy oraz otrzymać autograf pani Janiny.

Noc bibliotek – 21.10.2023 r. 

Dzieci ze zrobionymi lampionami "mumia""

W sobotę 21 października nasza biblioteka zorganizowała dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat „Noc bibliotek”🌙⭐️. Na dzieci czekało wiele atrakcji, które trwały do późnych godzin nocnych. Pierwszym punktem wydarzenia było wysłuchanie opowieści pt. „Imprezka z dreszczykiem”📖. Następnie dzieci w grupach kilkuosobowych przygotowały ramkę nawiązującą do przeczytanej książki. Kolejnym punktem nocowania w bibliotece była kolacja🥪.
Po zjedzenie pysznych tostów dzieci miały siłę do dalszej zabawy🏃‍♀️🏃‍♂️. Czekały na nich różne zadania do wykonania m.in. ustawienie jak najwyższej wieży z papierowych kubeczków bez użycia rąk czy zrobienie ze słoików i bandaży lampionów mumia. Dużo radości sprawiła również zabawa w szukanie cukierków za pomocą latarek, oczywiście przy zagaszonych światłach. Były też tańce przy muzyce. Kiedy dzieci poczuły zmęczenie zasnęły na materacach🥱😴. Rano wszyscy zjedli śniadanie i wrócili do domu.

Z ostrowskich wspomnień… Spotkanie z Igorem Strojeckim i koncert Anny Marii Adamiak – 19.10.2023 r. 

Na pierwszym planie publiczność, na drugim Igor Strojecki.
W czwartkowe popołudnie 19 października zaprosiliśmy mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolicy na spotkanie podsumowujące realizowany w tym roku przez Bibliotekę projekt „Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej”.
Zadanie zostało dofinansowane przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Gościem spotkania był IGOR STROJECKI – autor i inicjator ok. 200 wystaw poświęconych m.in. Marii Dąbrowskiej czy Elżbiecie Barszczewskiej. Spotkanie uświetniła Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, która zaśpiewała m.in. „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Już nigdy” czy “Kasztany”. 🎶
✅W ramach projektu w lipcu zorganizowaliśmy autokarowy rajd do miejsc pamięci na ziemi ostrowskiej.
✅We wrześniu zaprosiliśmy młodzież na spacery historyczne. Przewodnikiem po Ostrowi był pasjonat lokalnej historii p. Andrzej Mierzwiński.
Ostrowianie mieli też okazję spotkać się z historykami. Prof. Jadwiga Sadowska opowiedziała o Wojciechu Bogumile Jastrzębowskim, prof. Adam Dobrońskim opowiadał o Janie Harusewiczu.
Z kolei Damian Jasko o dzieciństwie kardynał Wyszyńskiego w Andrzejewie i jego późniejszych wizytach w tej miejscowości.
✅Na stronie internetowej Biblioteki dostępne są audycje, których autorem jest prof. Dobroński, a wśród nich gawęda o Wiktorze Godlewskim, który za udział w powstaniu został zesłany na Syberię – uczestniku powstania styczniowego, postać zasłużonej w dziejach Ziemi Ostrowskiej, ale nieco zapomnianej. Bohaterem drugiej audycji jest Jan Dołęga Zakrzewski – burmistrz Ostrowi w latach trzydziestych.
✅Na stronie internetowej Biblioteki zamieszczone są również okolicznościowe widokówki do pobrania przedstawiające sylwetki powstańców styczniowych i upamiętnienia miejsc bitew i potyczek w powiecie ostrowskim.
✅Przy ul. 11 Listopada dostępna jest wystawa plenerowa „Śladem naszych bohaterów”, która dostępna będzie do 15 listopada.
ℹ Spotkanie “Z ostrowskich wspomnień” jest jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego

Wystawa “Śladem naszych bohaterów” 19.10 – 15.11.2023 r. 

Na zdjęciu wystawa “Śladem naszych bohaterów” wisząca wzdłuż ul. 11 Listopada

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę “Śladem naszych bohaterów”, która przedstawia sylwetki powstańców, przebieg działań zbrojnych oraz miejsca bitew i potyczek w Puszczy Białej.

Ekspozycja udostępniona jest wzdłuż ulicy 11 Listopada od 19 października do 15 listopada 2023 r.
Ostrowianie z entuzjazmem przyjęli wybuch Powstania, szeroki zasięg miała akcja pomocy powstańcom. Dostarczano im żywność, odzież, obuwie, kosy, sprzęt żelazny i ekwipunek wojskowo-rymarski. Do oddziałów leśnych przystąpiło wielu ochotników. W ekspozycji wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Andrzeja Mierzwińskiego oraz Miejskiej Biblioteki, a także fotografie wykonane przez uczestników autokarowego rajdu historycznego zorganizowanego w lipcu 2023 r.

 

Wystawa “Śladem naszych bohaterów” jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Klub Sówki Ostrówki – 16.10.2023 r.

Zdjęcie grupowe, bibliotekarka trzyma książkę, dzieci prezentują zrobione prace plastyczne

W naszym kalendarzu i za oknami zawitała Pani Jesień🍂🍁. W nawiązaniu do pory roku nasze zajęcia w klubie Sówki Ostrówki także były związane z jesienią. Dzieci wysłuchały opowieści o przygodach Clifforda – dużego czerwonego psa pt. “Jesienny liść”. Poruszaliśmy się przy piosence “Jesienne listki”. Pojawiło się także “Tajemnicze pudełko” gdzie ukryte były jesienne dary🍐🍎🫘. Dzieciaki rozpoznawały dary za pomocą zmysły dotyku🤲. Następnie wykonaliśmy pracę plastyczną ” Kolorowe drzewo”, która sprawiła duuuużą radość dzieciakom😀. Zapraszamy już na kolejne zajęcia w listopadzie🥰🥰🥰.

Ostrowskie Opowieści- spotkanie z Damianem Jasko – 12.10.2023 r. 

Na zdjęciu mężczyzna, siedzi na fotelu i trzyma przed sobą kartkę.

12 września zaprosiliśmy miłośników lokalnej historii na OSTROWSKIE OPOWIEŚCI w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej”.

Tym razem gościliśmy DAMIANA JASKO – nauczyciela historii, prezesa Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, autora opracowania „Stefan Wyszyński w Andrzejewie – dzieciństwo, wizyty, pamięć”.

Spotkanie poświęcone było kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz rodzinie Prymasa Tysiąclecia.
Stefan Wyszyński, syn Stanisława i Julianny z Karpiów, urodził się w Zuzeli nad Bugiem. Kilka lat dzieciństwa spędził w Andrzejewie, gdzie jego ojciec był organistą. Do miejscowości tej rodzina Wyszyńskich przeniosła się w 1910 roku na zaproszenie ks. Józefa Dmochowskiego. Związki Wyszyńskiego z Andrzejewem były silne do ostatnich lat jego życia, ze względu na to, że na andrzejewskim cmentarzu pochowana jest matka Prymasa.
Czwartkowej opowieści towarzyszył pokaz archiwalnych zdjęć.

Spotkanie było jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Warsztaty graficzne w ramach projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” – 11.10.2023 r. 

Na zdjęciu grupa młodzieży- siedzą przy komputerach.

11 października uczniowie z kl. I TP z Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej wzięli udział w warsztatach graficznych w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej”.

Zajęcia miały na celu upamiętnianie 160. rocznicy powstania styczniowego – największego polskiego zrywu narodowego w XIX wieku. Podczas warsztatów młodzież wykonała projekty okolicznościowych pocztówek przedstawiające miejsca bitew i potyczek 1863 r. na Ziemi Ostrowskiej.

Ilustracją widokówek były zdjęcia wykonane przez uczestników autokarowego rajdu historycznego “Śladem naszych bohaterów”, który odbył się 6 lipca 2023 r.

Warsztaty graficzne były jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Warsztaty dziennikarskie w ramach inicjatywy oddolnej pn. “Letnia szkoła reportażu” –  9-11.10.2023 r.

Na zdjęciu jest 15 osób w tym nauczycielka i prowadząca warsztaty Marta Kawalec, po lewej rolap bibliotek, po prawej plakat Programu Bliskoi

W dniach 9 – 11 października w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty dziennikarskie w ramach lokalnej inicjatywy oddolnej pn.  „Letnia szkoła reportażu”. 

Wnioskodawczynią inicjatywy była pani Marta Kawalec – dziennikarka, reporterka radiowa i prasowa, a także autorka słuchowisk  dla dzieci i dorosłych. Warsztaty były przeznaczone dla młodzieży klas VII i VIII szkól podstawowych i młodzieży szkół średnich. Odbyły się trzy spotkania, które były poświęcone reportażowi radiowemu, telewizyjnemu i prasowemu. Zajęcia telewizyjne prowadził pan Piotr Piorun – fotoreporter i operator kamery, doświadczony montażysta i dźwiękowiec.

 

W czasie poniedziałkowego spotkania młodzież dowiedziała się w jaki sposób powstaje reportaż radiowy.  Miała tez okazje nagrać się w czasie czytania „Pana Tadeusza” i posłuchać własnego głosu na nagraniu.

 

W czasie drugiego dnia warsztatów pan Piotr Piorun zaprezentował kilka fragmentów reportażu i pokazał, w jaki sposób można wykorzystać własny telefon. Uczestnicy podzieleni na grupy dostali zadanie nakręcenia krótkiego reportażu. Jak się okazało telefon to świetnie narzędzie, aby stworzyć własny materiał.

 

Reportaż prasowy był tematem ostatniego spotkania, uczniowie poznali rodzaje gazet na przykładzie czasopism prenumerowanych prze z nasza bibliotekę. Tworzyli samodzielnie teksty, które miały przykuć uwagę czytelnika.

 

Mamy nadzieję, że warsztaty rozbudziły w którymś z uczestników, pasję tworzenia reportaży.

 

Inicjatywa oddolna pn. Letnia szkoła reportażu realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność| Kooperacja | OddolnośćL

Poranek muzyczno-literacki z Sebastianem Brejnakiem – 09.10.2023 r. 

Na pierwsym planie publiczność, na drugim dwóch mężczyzn. Jeden gra na klawiszach drugi stoi i śpiewa.
9 października w Starej Elektrowni zaprosiliśmy młodzież z ostrowskich szkół na poranek muzyczno-literacki promujący płytę Sebastiana Brejnaka
Publiczność wysłuchała piosenek z najnowszej płyty Sebastiana Brejnaka “Król Zuch”, a była to między innymi “Ballada o dżentelmenie”, “Lwica” oraz “Ennui”. 🎶
Artyście akompaniował Karol Miernik. 🎹

Ostrowiada literacka 3. Ostrowski Festiwal Literacki – 5.10.2023 r. 

Zdjęcie grupowe pracowników MBP z Marcinem Margielewskim i Dariuszem Michalskim.
5 października w Starej Elektrowni odbyła się OSTROWIADA literacka – 3. Ostrowski Festiwal Literacki
🔰Festiwal odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Pana Jerzego Bauera.
Naszymi gośćmi byli:
Aleksandra Warecka, Jolanta Kopeć, Dariusz Michalski oraz Marcin Margielewski. Spotkania poprowadził Cezary Polak.
Serdecznie dziękujemy ❤ Autorom za przyjęcie zaproszenia, Cezaremu Polakowi za prowadzenie 3 OSTROWIADY, Miłoszowi Podbielskiemu za transmisję wydarzenia oraz patronom medialnym RDC, TV Ostrów i Tygodnik w Ostrowi. 
Dziękujemy też naszym Wolontariuszkom Maja Borawska, Maria Tułowiecka i Paulina Szulkowska😊😘
Dziękujemy również uczniom i wychowawcom za liczne przybycie oraz wszystkim mieszkańcom miasta i okolic, że byliście z Nami! ❤❤❤

Spotkanie autorskie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem promujące książkę “Ja kocham Polska! Amerykańskiego żołnierza przygoda z kufrem” – 03.10.2023 r. 

Na pierwszym planie grupa ludzi, na drugim planie dwóch mężczyzn. Na rzutniku wyświetlane są zdjęcia.

3 października na sali konferencyjnej Biblioteki odbyło się spotkanie z Ryszardem Druchem oraz Robertem Stodnickiem. Publiczność miała okazję wysłuchać historii amerykańskiego żołnierza, który odnalazł rodzinę w Ostrowi Mazowieckiej.

A to wszystko zaczęło się się kilka lat temu, kiedy Robert Stodnick odkrył na strychu stary kufer z pamiątkami babci. W stuletniej, drewnianej skrzyni z metalowymi okuciami znajdowały się prawdziwe, rodzinne skarby…

Ostrowskie Opowieści- spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim – 28.09.2023 r.

Na zdjęciu publiczność i prelegent Adam Dobroński.
W czwartkowe popołudnie 28 września zaprosiliśmy miłośników lokalnej historii na OSTROWSKIE OPOWIEŚCI w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej”. Tym razem gościliśmy prof. ADAMA CZESŁAWA DOBROŃSKIEGO. Spotkanie poświęcone było Janowi Harusewiczowi – lekarzowi, politykowi, posłowi Sejmu Ustawodawczego w II RP, prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej przy której założył Koło Miłośników Sceny Polskiej.
 
Spotkanie było jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Spacery historyczne ulicami Ostrowi Mazowieckiej – 26.09.2023 r. 

26 września uczniowie z klasy III LOb o profilu mundurowym z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. wraz z wychowawcą Justyną Żuber wzięli udział w spacerze historycznym ulicami Ostrowi Mazowieckiej. Przewodnikiem był Andrzej Mierzwiński. Podczas spaceru młodzież poznała znamienitych ostrowian oraz miejsca z nimi związane, a wśród nich m.in.: Jana Harusewicza, Ludwika Mieczkowskiego czy płk. Karola Piłata. Pan Andrzej opowiedział jak wyglądało centrum miasta przed 1939 r., przedstawił uczestnikom ciekawostki związane z budową ratusza. Grupa udała się w okolice pomnika 18. Pułku Artylerii Lekkiej przy Placu Księżnej Anny Mazowieckiej, Ostrowskiej Nike – Pomnika Żołnierzy i Partyzantów na skwerze przy ul. 3 Maja oraz tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską, zamordowanych za ukrywanie Żydów w styczniu 1944 roku.
Spacery historyczne są jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2023

Wieczór planszówek – 24.09.2023 r. 

Na zdjęciu grupa młodzieży. Grają w planszówki

W niedzielny wieczór 24 września piętro biblioteki zamieniało się w miejsce pełne śmiechu, stresu i rywalizacji podczas Wieczoru Planszówek.

Uczestnicy mieli okazję odkryć różnorodność gier, przetestować je i znaleźć odpowiednie dla siebie, a to wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów. 

 

Dziękujemy za współpracę Jakubowi Stefańczykowi, PlayPoint, EvenTopia i Młodzieżowe Grupy Schumana.

 

Dziękujemy również naszym sponsorom:

Bank BPS w Ostrowi Mazowieckiej oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej. 

“SZEWCZYK DRATEWKA” – przedstawienie teatralne w ramach inicjatywy COOL-turalne Przedszkole – 22.09.2023 r.

Dzieciaki podczas spektaklu teatralnego Szewczyk Dratewka

22 września odbyło się ostatnie wydarzenie organizowane w ramach inicjatywy oddolnej COOL-turalne Przedszkole. Dzieciaki miały okazję zobaczyć przedstawienie pt. Szewczyk Dratewka w wykonaniu Studia Artystycznego Arena. COOL-turalne Przedszkole to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Miejskie Przedszkole nr 1.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność

“Bo to się zwykle tak zaczyna…”- wspomnienia o Mieczysławie Foggu – 21.09.2023 r.  

Na zdjęciu Michał Fogg rozdaje autografy publiczności.

W czwartkowe popołudnie 21 września zaprosiliśmy mieszkańców na spotkanie oraz koncert “Bo to się zwykle tak zaczyna…” – wspomnienie o Mieczysławie Foggu.

W budynku Starej Elektrowni gościliśmy Michała Fogga – dziennikarza, nauczyciela, animatora, prezesa Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga, a prywatnie prawnuka Mieczysława Fogga. Towarzyszył mu Maciej Klociński – piosenkarz, pianista, akordeonista i akompaniator, laureat Złotego Liścia Retro 2013.

Pan Michał już od kilkunastu lat mierzy się z legendą pradziadka. Najpierw z pasji, potem już „na drugi etat” zajął się jego spuścizną. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały prywatne zdjęcia artysty, okraszone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Jakim był człowiekiem prywatnie, a jakim zawodowo? Jak wyglądała jego kariera i czy wszystkie legendy z nią związane są zgodne z prawdą?

Spotkaniu towarzyszyły mądre, wzruszające, a niektóre zabawne utwory z repertuaru Mieczysława Fogga w wykonaniu Macieja Klocińskiego, a wśród nich m.in. „Jesienne róże”, „Ta ostatnia niedziela” czy „Jest tylko jedna miłość”.

Na zakończenie spotkania była możliwość zakupu biografii artysty “Poletko pana Fogga” oraz płyt z największymi przebojami.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Klub Sówki Ostrówki 18.09.2023 r.

Czytanie książki i prezentacja ilustracji książki "Za dużo marchewek"

W poniedziałkowe popołudnie rozpoczęliśmy kolejny cykl zajęć w Klubie  Sówki Ostrówki. Przeczytaliśmy książkę “Za dużo marchewek” autorstwa Katy Hudson, która pokazała dzieciom potrzebę dzielenia się z innymi. Dodatkowo wykonaliśmy pracę plastyczną “Marchewka”, którą dzieciaki pomalowały farbami. Mali klubowicze mieli okazję dotknąć marchewek wykopanych prosto z ogródka. Następnie je umyli, wycisnęli z nich pyszny i zdrowy sok, który wypili. 

Wernisaż ilustracji książkowej dla dzieci i młodzieży “28. Biennale Ilustracji Bratysława 2021” – 13.09.2023 r.

Na pierwszym planie grupa ludzi, słuchaczy na drugim planie Dyrektor MBP, obok stoi Dyrektor Instytutu Słowackiego.

W środę, 13 września w budynku Starej Elektrowni odbył się wernisaż ilustracji książkowych dla dzieci i młodzieży. Gościem wernisażu był Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie p. Milan Novatny.

Biennale Ilustracji Bratysława już od ponad 55 lat umożliwia zarówno dzieciom, jak i dorosłym zanurzanie się w magicznym świecie fantazji. W minionym roku podczas konkursu 380 ilustratorów z 42 krajów z całego świata zaprezentowało 2700 ilustracji z ponad 500 książek. Międzynarodowe jury przyznaje prestiżowe nagrody: Grand Prix, pięć Złotych Jabłek, pięć brązowych Plakietek i wyróżnienie dla wydawcy. Organizatorem Biennale jest Międzynarodowy Dom Sztuki Dla Dzieci BIBIANA w Bratysławie, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Słowacji. Wydarzenie odbywa się pod auspicjami UNESCO i Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych.

Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa “Nad Niemnem” – 09.09.2023 r.

Na zdjęciu uczestnicy Narodowego Czytania. Pozują do pamiątkowego zdjęcia.

9 września w Ogrodzie Biblioteki odbyła się 12. odsłona Narodowego Czytania w Ostrowi Mazowieckiej. To coroczna akcja wspólnego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznej edycji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli Starosta Powiatu Ostrowskiego Pan Zbigniew Chrupek wraz z małżonką, Zastępca Burmistrza Pan Daniel Choinka, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Pani Małgorzata Rosińska, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej Pan Bartłomiej Pieńkowski, Pani Profesor Jadwiga Sadowska, Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Ostrowi Mazowieckiej oraz Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej. Ponadto usłyszeć można było fragmenty przeczytane przez uczniów szkół podstawowych, szkół średnich, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz uczestników sekcji literackiej UTW. Podczas wydarzenia publiczność wysłuchała dwóch występów artystycznych w wykonaniu chóru ze SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież przygotowała Pani Katarzyna Trętowska. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał egzemplarz powieści Elizy Orzeszkowej, opatrzony okolicznościową pieczęcią.

Ostrowskie Opowieści- spotkanie w ramach projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” – 07.09.2023 r. 

Na zdjęciu publiczność, po prawej stoi z mikrofonem Jerzy Madzelan.
W czwartkowe popołudnie 7 września zaprosiliśmy miłośników lokalnej historii na OSTROWSKIE OPOWIEŚCI w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej”. 🗡
Podczas spotkania prof. JADWIGA SADOWSKA opowiedziała o Zakładzie Praktyki Leśnej w Feliksowie natomiast pan JERZY MADZELAN przybliżył sylwetki studentów Akademii Krakowskiej pochodzących z okolic Ostrowi. 👩‍🎓🧑‍🎓
Spotkanie jest jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

"Śpiewajmy żołnierzom" ostrowianie śpiewają pieśni i piosenki żołnierskie - 30.08.2023 r.

"Śpiewajmy żołnierzom" zdjęcie przedstawia zespół "Mikstura" podczas występu.

30 sierpnia w budynku Starej Elektrowni odbył się koncert pieśni i piosenki żołnierskiej zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Pierwotnie koncert odbyć się miał w bibliotecznym ogrodzie, jednak pogoda pokrzyżowała nam plany. 😪 Na szczęście zawsze możemy liczyć na naszych czytelników, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. 🥰

Koncert podzielony był na dwa bloki. Pierwsza część należała do przedszkolaków z miejskich placówek przedszkolnych. Dzieciaki przepięknie zaprezentowały się na scenie, co podobało się publiczności i jak najbardziej zasługiwało na drobne upominki przygotowane przez bibliotekarki.

W drugiej części koncertu wystąpił zespół “MIKSTURA”, którego aranżacje znanych żołnierskich szlagierów przypadły do gustu ostrowskiej publiczności. Uczestnicy wydarzenia chętnie śpiewali wraz z zespołem, do czego zobowiązywała nazwa naszego koncertu. 😃

Mamy nadzieję, że ostrowianie tak samo licznie wezmą udział w przyszłorocznym koncercie.

PĘDZIWIATR – premiera bajki Teatru Kamishibai – 23.08.2023 r.

Premiera bajki Teatru Kamishibai

23 sierpnia w sali konferencyjnej budynku głównego odbyła się premiera bajki napisanej przez rodziców i dziadków w ramach inicjatywy oddolnej pn. “Bawimy się w Kamishibai”.

 
Autorami bajki “Pędziwiatr” są Monika Więckiewicz-Przastek, Monika Spaltabaka, Renata Świerżewska, Urszula Stępniewska, Kamil Siwik, Agnes Palik-Mierzejewska, Justyna Kępisty i Iwona Kubat. 
 
Napisaną bajkę zaprezentowała Magda Kesler.
Wszystkim dziękujemy za poświęcony czas. Praca z Wami była dla nas prawdziwą przyjemnością.
 
✅Bawimy się w Kamishibai to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Jolantę Polak, Monikę Więckiewicz Przastek i Kamila Siwika, rodziców, których dzieci biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach Klubu Sówki Ostrówki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
—————–
Inicjatywa oddolna pn. Bawimy się w Kamishibai realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność

Warsztaty dziennikarskie – 16.08.2023 r.

Warsztaty dziennikarskie- zdjęcie grupowe - prowadząca Pani Marta Kawalec oraz dzieciaki uczestniczące w zajęciach.

„Niezła sztuka”, czyli teatralne wakacje w bibliotece – edycja sierpniowa. Dziś odwiedziła nas Pani Marta Kawalec – dziennikarka Polskiego Radia, reporterka i pisarka, która, między innymi tworzy audycje radiowe dla dzieci.

Warsztaty dziennikarskie dla najmłodszych użytkowników biblioteki były ciekawym doświadczeniem. Dzieciaki mogły „od kuchni” poznać pracę reportera oraz proces tworzenia materiału dźwiękowego emitowanego w radiu. Uczestnicy warsztatów mogli sami spróbować swoich sił, jako reporterzy, używając przy tym profesjonalnych narzędzi. Niektórzy wykazywali żywe zainteresowanie techniczną stroną pracy radiowca. Kto wie? Może wśród dzisiejszych uczestników warsztatów znajdzie się nowy dziennikarz lub radiowiec?

Spektakl teatralny “Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości ?” –   09.08.2023 r.

Aktorzy z teatru Maska

Dziś w bibliotece gościliśmy Teatr Edukacji i Profilaktyki “Maska” z Krakowa. Aktorzy zagrali spektakl pt. “Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości ?”🎭. Dzieci dowiedziały się jak wielką wartość ma czytanie książek📚. Po przedstawieniu policjanci z Komendy Policji w Ostrowi Mazowieckiej przeprowadzili krótką lekcję na temat bezpiecznych wakacji🏊🚴

Animacje teatralne w ramach zajęć wakacyjnych – 02.08.2023 r

Kochani😊 animacje teatralne 🎭👺🧦w ramach zajęć wakacyjnych za nami 😄
🎭Jak myślicie ? Czy wśród naszych uczestniczek są przyszłe aktorki?🤔😄
🎭 Inspiracją do dzisiejszych zajęć była książka Justyny Bednarek  „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.
🛟Podziękowania dla wolontariuszek: Wioletty Podbielskiej i  Marii Tułowieckiej🥰

“Scenografia też jest ważna” – warsztaty plastyczne dla dzieci – 26.07.2023 r. 

Kolejna wakacyjna środa w bibliotece za nami. 😀 Hasło tegorocznych zajęć to “Niezła sztuka” 🙃😉 więc i dzisiejsze warsztaty związane były z teatrem. Tworzyliśmy scenografię do bajki “Pędziwiatr”, którą napisali rodzice i dziadkowie w ramach inicjatywy oddolnej pn. “Bawimy się w Kamishibai”. 🥰😍
Dziś dzieciaki rysowały, malowały, wycinały, przyklejały i na koniec zgadywały. 😊 Warsztatami plastycznymi zakończyliśmy lipiec w bibliotece. 
 
Bawimy się w Kamishibai to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Jolantę Polak, Monikę Więckiewicz Przastek i Kamila Siwika, rodziców, których dzieci biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach Klubu Sówki Ostrówki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
 
Inicjatywa oddolna pn. Bawimy się w Kamishibai realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność 

Bawimy się w Kamishibai – warsztaty teatralno-literackie dla dzieci i rodziców – 18,19,20.07.2023 r. 

Warsztaty teatralno-literackie dla dzieci
18, 19 i 20 lipca odbyły się warsztaty teatralno-literackie dla dzieci w ramach projektu Bawimy się w Kamishibai.
 
W trakcie warsztatów uczestnicy:
👉 poznali warsztat pracy aktora
👉 pracowali nad emisją głosu (rozgrzanie aparatu mowy, gimnastyka języka), wymową i dykcją, dowiedzieli się jak interpretować tekst, jak ważne są emocje, muzyka oraz odpowiedni strój.
👉 poznali czym jest teatr Kamishibai, czym jest magiczna skrzynka “butai” i jak z niej korzystać
👉 wysłuchali bajek edukacyjnych przedstawionych za pomocą Teatrzyku Kamishibai
Możemy także już zdradzić, że zdolni rodzice i dziadkowie, w tzw. międzyczasie 😜, napisali bajkę dla dzieci. Ilustracje i scenografia do bajki powstaną w trakcie warsztatów plastycznych a premiera odbędzie się 23 sierpnia o godz. 17.00 w bibliotecznym ogrodzie. 
 
Bawimy się w Kamishibai to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Jolantę Polak, Monikę Więckiewicz Przastek i Kamila Siwika, rodziców, których dzieci biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach Klubu Sówki Ostrówki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
 
Inicjatywa oddolna pn. Bawimy się w Kamishibai realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność 

Bawimy się w Kamishibai – warsztaty teatralno-literackie dla dzieci – 19.07.2023 r. 

Bawimy się w Kamishibai

Kolejna wakacyjna środa to warsztaty teatralne, które poprowadziła Monika Andrzejewska. Tym razem w bibliotecznym ogrodzie zaprezentowała dzieciakom bajkę O Smoku Wawelskim, przeczytała fenomenalną “Książkę bez obrazków” a potem wszyscy, w ramach wesela u króla, zatańczyli średniowieczny taniec. 😁 🥰 😍

 

Bawimy się w Kamishibai to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Jolantę Polak, Monikę Więckiewicz Przastek i Kamila Siwika, rodziców, których dzieci biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach Klubu Sówki Ostrówki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
 
Inicjatywa oddolna pn. Bawimy się w Kamishibai realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność 

Bawimy się w Kamishibai – warsztaty teatralno-literackie dla dorosłych – 18.07.2023 r. 

Uczestnicy warsztatu teatralno-literackiego
18 lipca w bibliotece odbyły się czterogodzinne warsztaty teatralno-literackie dla dorosłych. W ramach warsztatów uczestnicy poznali pracę aktora, popracowali nad emisją głosu, wymową i dykcją. Dowiedzieli się czym jest Kamishibai oraz jak wykorzystywać teatr ilustracji w pracy w dziećmi. Dowiedzieli się także jak interpretować tekst, jak ważne są emocje/intencje, które towarzyszą podczas czytania tekstu czy pracy na scenie, jak ważne jest zaangażowanie, muzyka strój. 
 
W warsztatach wzięli udział rodzice, nauczyciele i bibliotekarze.  
 
Bawimy się w Kamishibai to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Jolantę Polak, Monikę Więckiewicz Przastek i Kamila Siwika, rodziców, których dzieci biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach Klubu Sówki Ostrówki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
 
Inicjatywa oddolna pn. Bawimy się w Kamishibai realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność 

Warsztaty teatralne z Rafałem Swaczyną dla przedszkolaków – 12.07.2023 r. 

Aktor Rafał Swaczyna prowadzi warsztaty teatralne
12.07.2023r. w ogrodzie biblioteki odbyły się warsztaty teatralne z Rafałem Swaczyną dla przedszkolaków 🥰
Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak wygląda praca w teatrze 🏛, poznały techniki ruchu i głosu potrzebne w pracy aktora🎭, a przy tym bardzo dobrze się bawiły. 👧🧒
 
COOL-turalne Przedszkole to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, zgłoszona przez Miejskie Przedszkole nr 1.
—————–
W ramach inicjatywy odbę✅dą się w bibliotecznym ogrodzie (w przypadku niepogody w Starej Elektrowni ) następujące wydarzenia:
✅ 29 maja, godz. 13.00 – teatrzyk pt. “Baśń o trzech braciach” – Studio artystyczne “Arena”
✅ 15 czerwca, godz. 9.30 – koncert zespołu “Limbos” – “Muzyka dzieciom”
✅ 12 lipca, godz. 10.00 – zajęcia teatralne – Rafał Swaczyna
✅ 22 września, godz. 10.00 – teatrzyk pt. “Szewczyk Dratewka” -Studio artystyczne “Arena”
Na wydarzenia jest wstęp wolny – po wcześniejszym kontakcie z Biblioteką. Zapraszamy🙂
—————–
Inicjatywa oddolna pn. COOL-turalne Przedszkole realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność

Autokarowy rajd historyczny “Śladem naszych bohaterów” – 06.07.2023r.

Autokarowy rajd historyczny

W czwartek 6 lipca zaprosiliśmy mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego na autokarowy rajd historyczny  „Śladem naszych bohaterów”. Uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsca pamięci, m.in. Stok, Lipniak-Majorat, Nagoszewo, Długosiodło, Feliksowo. Przewodnikiem rajdu historycznego był Andrzej Mierzwiński.
Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka uczestnicy rajdu mogli wypocząć i posilić się w leśniczówce Bojany, gdzie powitał nas Olgierd Jabłoński.
Autokarowy rajd historyczny jest jednym z elementów projektu “Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej” realizowanego przez ostrowską Książnicę. Jego głównym założeniem jest odkrywanie i upowszechnianie wiedzy o historii Ziemi Ostrowskiej oraz pielęgnowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach. Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

#mbpostrówmazowiecka #ośrodekedukacjiregionalnej #bohaterowieziemiostrowskiej #rajdhistoryczny #funduszpatriotyczny

 

DZIEŃ OJCA w Klubie Sówki Ostrówki – 23.06.2023 r.

Klub Sówki Ostrówki

23 czerwca o godz. 16.45 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie w Klubie Sówki Ostrówki. Wspólnie Świętowaliśmy Dzień Ojca. Tata Frania – Artur Kołodziej przeczytał dzieciom bajeczkę o dzieleniu się “Dwa dla mnie, jeden dla Ciebie” J. Muhle.  Uczyliśmy się dzielić owoce a z kolorowych pyłków powstały piękne ozdoby. 

 

Klub Sówki Ostrówki – warsztaty literacko – plastyczno – ruchowe  dla dzieci w wieku 3 – 5 lat.

Podstawą każdych zajęć jest książka w połączeniu z zabawami plastycznymi lub ruchowymi. Dzieciaki wspólnie z rodzicami lub opiekunami uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarza. Poprzez zabawę, w kameralnych grupach dzieciaki uczą się pracy z prostym tekstem literackim i zaprzyjaźniają się z biblioteką.

Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim – 22.06.2023 r.

22 czerwca w bibliotecznym ogrodzie odbyło się spotkanie z pisarzem – Jakubem Małeckim. Jakub Małecki jest autorem kilkunastu powieści m.in. bestsellerowego Dygotu, Rdzy i Śladów nominowanych do Literackiej Nagrody Nike. Podczas spotkania mieliśmy okazję zapytać autora o jego warsztat, o pomysły na nową książkę, którą, jak sam zdradził, już pisze, o książki, które sam czyta i przekonać się jak skromny jest człowiekiem.

 

Jeśli chcielibyście przeczytać którąś z powieści Jakuba Małeckiego zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych. 

 

 

Spotkanie z Jakubem Małeckim to pierwsze w ramach 3 wydarzeń z kolejnej inicjatywy pt. “Męskie pisanie” wyłonionej w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach naszego projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”, którą zgłosiły panie Zofia Sokolik, Wiesława Polak i Urszula Podbielska.

 

 

Inicjatywa oddolna pn. “Męskie pisanie” realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność 

Wychowanie przez SZTUKĘ - inicjatywa oddolna w ramach programu BLISKO

🙂Drodzy🙂za nami realizacja inicjatywy oddolnej “Wychowanie przez SZTUKĘ”, w ramach konkursu z programu BLISKO.

Dziękujemy wnioskodawczyniom ze Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej Justyna Kołodziej Marta Podbielska i Martyna Skwierczyńska i wszystkim Uczniom ze Szkół Podstawowych nr 2, nr 3 i nr 4 za udział 🫶🏽

——————–
✅“Wychowanie przez Sztukę” to jedna z 7 inicjatyw wyłonionych w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne w ramach naszego projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”
✅ Inicjatywa oddolna pn. “Wychowanie przez SZTUKĘ” realizowana w ramach projektu „Muzyka łączy – ludzi i książki” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność| Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Akcja “Jak nie czytam jaka czytam” – 07.06.2023 r.

Jak nie czytam jak czytam

Ostrowska biblioteka przyłączyła się kolejny raz do akcji czytelniczej “Jak nie czytam jak czytam” 7 czerwca w całej Polsce odbywały się happeningi związane z czytaniem książek – w naszej odsłonie wzięły udział dzieciaki z ostrowskich szkół i przedszkoli. Czytaliśmy wiersze Doroty Gellner, Joanny Papuzińskiej i Jana Brzechwy. 

Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”,  natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne.  W poprzednich edycjach brało udział około 400 tysięcy osób z ponad 2 tysięcy placówek. 


W akcji zorganizowanej przez ostrowską bibliotekę wzięło udział 248 osób.  

Bombowy Franek i inni… – Rzecz o lotnikach z ziemi ostrowskiej w okresie II Wojny Światowej – 23.05.2023r. 

Na zdjęciu Pan Andrzej Mierzwiński, siedzi na fotelu. Za nim na manekinie mundur.

23 maja w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Ścieżki historii i tradycji” zatytułowane “Bombowy Franek i inni…”. Wydarzenie poświęcone było ostrowianowi ppłk. Franciszkowi Tadeuszowi Skarpetowskiemu oraz innym wybitnym lotnikom, żołnierzom II wojny światowej z Ziemii Ostrowskiej. Spotkanie poprowadził Andrzej Mierzwiński – pasjonat lokalnej historii.

 

III spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego dla młodzieży - 22.05.2023 r.

Zdjęcie przedstawia 22 osoby przy stołach podczas stawiania wieży z makaronów i plasteliny. Za plecami uczestników wystawa filatelistyczna.
Kolejne – integracyjne spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego za nami.
💗Dziękujemy, że chętnie działacie z nami. Mamy moc💪🏽 A może Wasi znajomi mają ochotę przyłączyć się do naszej grupy, a jeszcze się zastanawiają?? Zapraszamy, w każdej chwili mogą się zaangażować. Przekonajcie ich, że warto🙂💗
👇🏽Więcej informacji o bibliotecznym wolontariacie 👇🏽

Koncert O.S.T.R. i spotkanie autorskie z Adamem Ostrowskim - 19.05.2023 r.

Raper i bibliotekarki

O.S.T.R. w bibliotece. 19 maja raper wystąpił na scenie w bibliotecznym ogrodzie. Po entuzjastycznym koncercie dyrektor Jolanta Andruszkiewicz przeprowadziła rozmowę z Adamem Ostrowskim o jego biografii “Brzydki, zły, szczery”. Raper do ostatniego fana prowadził rozmowy, podpisywał książki i rozdawał autografy. Dziękujemy za udział w tym niecodziennym wydarzeniu w naszej bibliotece.

………………….

Koncert O.,S.T.R.  i spotkanie autorskie z Adamem Ostrowskim odbyło się z Projektu „Muzyka łączy – ludzi książki” z Programu BLISKO, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 

 

Wręczenie nagród Laureatom konkursu “RAPujemy poezję” – 19.05.2023r.

Laureaci konkursu Rapujemy Poezję

W piątkowe popołudnie 19 maja wręczyliśmy nagrody Laureatom konkursu “RAPujemy poezję” z projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki”.
Oto nasi Laureaci:
I miejsce duet: RÓŻA DZIAK z Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej oraz WIKTORIA WOJCIECHOWSKA z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
II miejsce: SZYMON TADLA ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej
III miejsce ex aequo: ANDRZEJ JASIONEK oraz KAROL MARCHEWKA ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej.
Jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY!!!
Projekt “Muzyka łączy – ludzi i książki” realizujemy w ramach programu dotacyjnego BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury  w ramach #NPRCz 2.0 na lata 2021-2025.

Podpisanie umów ze zwycięskimi wnioskodawcami w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne - 18.05.2023 r.

Zdęcie przedstawia dziesięć osób siedzących przy stołach podczas spotkania dot. podpisywania umów na realizację inicjatyw oddolnych, za plecami na frontowej ścianie wyświetlony jest plakat z tytułami zwycięskich projektów. Zwycięskie projekty 1. Wychowanie przez Sztukę 2. Letnia szkoła reportażu 3. Bawimy się w Kamishibai 4. Być jak Matejko 5. Cool-turalne Przedszkole 6. Męskie pisanie 7. PROJEKT. KOBIETA - WARTOŚĆ, KOBIECOŚĆ, PIĘKNO.
18.05.2023 r. odbyło sie podpisane umów  ze zwycięskimi 7 wnioskodawcami w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne 
Duży etap naszego projektu “Muzyka łączy – ludzi i książki” za nami. Rozpoczynamy wspólnie działania z beneficjentami w ramach inicjatyw:
Justyna Kołodziej Marta Podbielska – “Wychowanie przez Sztukę”
– Marta Kawalec – “Letnia Szkoła Reportażu”
– Kamil Siwik, Jola Polak, Monika Więckiewicz-Przastek – “Bawimy się w Kamishibai”
– Miejskie Przedszkole nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej – “COOL-turalne Przedszkole”
– Zofia Sokolik, Urszula Podbielska Wiesława Polak – “Męskie pisanie”
– Aneta Jastrzębska, Anna Szydlik, Karolina Bednarczyk – “PROJEKT KOBIETA – Wartość, Kobiecość Piękno”
—————————–
Projekt „Muzyka łączy – ludzi książki” realizujemy z Programu BLISKO, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

“Lekcje biblioteczne w ramach Tygodnia Bibliotek 2023 – 12.05.2023r.

lEKCJE BIBLIOTECZNE W RAMACH TYGODNIA BIBLIOTEK

W ramach Tygodnia Bibliotek 2023, zaprosiliśmy dzieciaki na lekcje biblioteczne z robotami Photon. Przypomnieliśmy sobie w trakcie zajęć treść bajki o Czerwonym Kapturku, a Photony zamieniły się w bohaterów i z pomocą dzieci uratowały babcię i wnuczkę z opresji. 

“Zaczarowany las Jasia i Małgosi” – spektakl dla dzieci – 12.05.2023r.

Dzieci podczas spektaklu

12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek 2023, zaprosiliśmy przedszkolaki i dzieciaki klas I szkół podstawowych na przedstawienie teatralne w wykonaniu Agencji Artystycznej TE-ART pt. “Zaczarowany las Jasia i Małgosi”. Spektakl odbył się w bibliotecznym ogrodzie. 

Koncert Olgi Bończyk na 95-lecie Biblioteki – 09.05.2023r. 

Na zdjęciu 12 kobiet, zdjęcie grupowe pracowników MBP z Panią Olgą Bończyk. Za nimi napis 95 lat biblioteki.

9 maja o godz. 17.00 w ogrodzie Miejskiej Biblioteki odbył się koncert Olgi Bończyk, który był podsumowaniem Jubileuszu 95-lecia Biblioteki. Koncert złożony był z piosenek, które przez lata swojej kariery artystka śpiewała w recitalach tematycznych. Mieliśmy szansę usłyszeć piosenki filmowe takie jak: „Cabaret”, „New York” czy „Paroles, paroles”, a także niezapomniane przeboje polskiej piosenki jak: „Gdy mi ciebie zabraknie”, „Remedium”, „Jego portret”, czy „Kasztany”.  A dla tych, którzy cenią autorskie projekty Olgi Bończyk, artystka zaśpiewała kilka piosenek z albumu – „Piąta Rano”. 

Jubileusz 95-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej – 09.05.2023r.

9 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej obchodziła Jubileusz 95-lecia. Ostrowska Książnica jest jedną z najstarszych bibliotek samorządowych w Polsce.  Piękny Jubileusz był doskonałą okazją na chwilę refleksji i radości. Z tej okazji wydane zostało wydawnictwo okolicznościowe, które wręczyliśmy na uroczystości. W tym dniu nie zabrakło również miejsca na podziękowania dla władz miasta, władz powiatu, emerytowanych Dyrektorów i pracowników Biblioteki, władz i pracowników gmin, Dyrektorów i Bibliotekarzy Bibliotek gminnych oraz wszystkich współpracujących z Biblioteką. Na uroczystości zostały, także podpisane porozumienia o współpracy między Miejską Biblioteką Publiczną, Bibliotekami gminnymi oraz Ostrowskim Stowarzyszeniem LUDZIE Z PASJĄ. Porozumienia podpisały 4 Biblioteki: Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej, Biblioteka Publiczna Szulborze Wielkie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Lubotyniu. Z okazji święta ostrowskiej książnicy otrzymaliśmy list gratulacyjny od dr Michała Strąka – Dyrektora Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, który został odczytany na uroczystości. W tym szczególnym dniu wręczone zostały również nagrody dla Laureatów IV Ostrowskiego Dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii oraz dla Laureatów konkursu Czytanie jest Modne w Ostrowi Mazowieckiej. 
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność, ciepłe słowa oraz życzenia.  Laureatom konkursów jeszcze raz serdecznie gratulujemy. 

Programowanie na dywanie – warsztaty dla dzieci w wieku 5-9 lat – marzec/kwiecień 2023 r.

Dzieci na zajęciach z programowania z robotami Photon

Kochani, zakończyliśmy pracę z kolejnymi dwiema grupami dzieciaków uczęszczających na zajęcia Programowania na dywanie. Dziękujemy dzieciakom za dwa wspaniałe miesiące, mamie Ani za pyszną babkę  😍  a wszystkim za miłe słowa.  😘 

VII Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO – 27.04.2023 r. 

Na pierwszym planie grupa ludzi, słuchaczy na drugim Dyrektor MBP stoi i mówi do mikrofonu, obok niej prezest stowarzyszenia Ludzi z Pasją oraz burmistrz miasta Jerzy Bauer. Za nimi na rzutniku wyświetlony plakat informacyjny o spotkaniu.

27 kwietnia w Starej Elektrowni odbyła się 7 Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. Cykliczne wydarzenie ma na celu pokazanie, jak cenne jest lokalne dziedzictwo.
Organizatorami wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna, Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Ostrowskie Stowarzyszenie “Ludzie z Pasją”.
Po powitaniu uczestników Konferencji przez organizatorów wydarzenia przeszliśmy do wystąpień gości:
– ks. Tomasza Grabowskiego “Przestrzeń pamięci i jej materialne nośniki”
Druha Ryszarda Zakrzewskiego “100 lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogutach-Piankach”
– Sylwiusza Hana “Rewitalizacja pomnika w Bieli”.
W drugiej części spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie medalu “Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” MKiDN pani Agnieszce Przychodzeń.
Agnieszka Przychodzeń od kilku lat aktywnie włącza się w upamiętnianie wydarzeń związanych z Bitwą pod Andrzejewem i Łętownicą. Jest współautorką wydawnictwa opisującego
Bitwę pod Andrzejewem i Łętownicą i formy jej upamiętniania oraz współautorką kilku wystaw tematycznych.
Odznaczenie wręczył pan Marcin Grabowski – Kierownik Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
W kolejnej części Konferencji zaprosiliśmy uczestników spotkania na panel dyskusyjny „Przestrzeń pamięci”, w którym udział wzięli:
 ks. Tomasz Grabowski, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży,
Andrzej Komorowski, kustosz Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie,
– Karolina Kolbuszewska, p.o. Dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich,
– Damian Jasko, Prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej
Moderatorem panelu był Michał Rutkowski, Prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia “Ludzie z Pasją”
Wszyscy uczestnicy czwartkowej Konferencji otrzymali 8. numer Rocznika Ostrowskiego.

 

Warsztaty dla młodzieży z Moniką Sawicką – 25.04.2023 r.

Młodzież na spotkaniu z Moniką Sawicką
25 kwietnia młodzież szkół podstawowych i średnich miała okazję spotkać się z Moniką Sawicką. W ramach warsztatów pisarka opowiedziała młodzieży o Wisławie Szymborskiej – jej życiu i twórczości. Na spotkaniu nie zabrakło zabawnych szczegółów z życia poetki, bo wszyscy wiemy, że poczucia humoru nie można było odmówić naszej noblistce. 😀
Dziękujemy nauczycielom z ostrowskich szkół i bibliotek za zachęcenie młodzieży do udziału w spotkaniu.

Spotkanie autorskie z Moniką Trętowską – 24.04.2023 r.

Autorka pokazuje swoją książkę
24.04.2023 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Trętowską – dziennikarką, reporterką, radiowcem, ostrowianką mieszkającą w Chile. Opowieści z Ameryki Południowej przeplatane zdjęciami pozwoliły lepiej poznać zupełnie obcą nam kulturę, a goście chętnie włączali się w dyskusję. Chyba wszyscy zamarzyliśmy o dalekich podróżach… 😀

II Spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego dla młodzieży – 20.04.2023r.

Zdjęcie przedstawia 20 osób siedzących na krzesłach na sali konferencyjnej
Kochani,  za nami kolejne spotkanie w ramach wolontariatu bibliotecznego. Dziękujemy, że tak licznie odpowiedzieliście na naszą inicjatywę
Jest moc💪👏😀
Czekamy na Wasze porozumienia i deklaracje.Ktoś jeszcze ma ochotę z nami działać❓🤔
Zapraszamy 😀w każdej chwili można dołączyć.
 

VI edycja- Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej- 18.04.2023r.

 VI edycja Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej – teksty Aleksandra Fredry – prezentacja wystapień za nami 📚Jury Marta Kawalec, Dominika Potomska-Pecura oraz Jolanta Andruszkiewicz wyłoniło Laureatów.

 Laureaci w poszczególnych kategoriach:

🏆kategoria I – uczniowie klas VI-VIII:Ada Pieńkowska i Iwo SkuriatMagdalena Kowalska i Maja SzczepańskaAlicja Grabowska i Zofia KimakZofia WyrzykowskaAleksandra Kozłowska i Kordian Skarzyński

🏆kategoria II- uczniowie szkół średnich:Wiktoria WojciechowskaKinga Pazik i Scarlett RównaAlbert Bartnik i Wiktor Kukwa

🏆kategoria III- osoby dorosłe:Maria JabłońskaPatrycja PopiołekDanuta WłodarczykZofia SokolikElzbieta ZapisekMarta Skłodowska i Tomasz DelugaAnna Lendzioszek

Podana kolejność jest przypadkowa😀Miejsca zostaną podane 9 maja na uroczystości 95-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej, podczas której wręczone zostaną również nagrody.

Gratulujemy Laureatom 🏆 bardzo dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok📚😀

Więcej zdjęć

Warsztaty z rapowania z Mateuszem “Zalesiem” Zalewskim- 14.04.2023r.

Zdjęcie grupowe uczestników z prowadzącym warsztaty, za nimi wyświetlany na rzutniku plakat.

14 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzież pod okiem Mateusza “Zalesia” Zalewskiego miała okazję spróbować swoich sił w rapowaniu. W pierwszym etapie spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną,  dowiedzieli się m.in. jak wygląda przygotowanie tekstu, skąd czerpać inspirację oraz nauczyli się podstawowych zwrotów, którymi posługują się raperzy. W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w pisaniu tekstu, a słowami klucz były tytuły lektur szkolnych. Nie zabrakło również odważnych, którzy zarapowali swoje teksty.

___

Projekt “Muzyka łączy – ludzi i książki” realizujemy w ramach programu dotacyjnego BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury  w ramach #NPRCz 2.0 na lata 2021-2025.


Więcej zdjęć

Rok 1943 w powiecie ostrowskim

ROK 1943 W POWIECIE OSTROWSKIM - spotkanie poprowadzi NATALIA LENDA

13 kwietnia w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Ścieżki historii i tradycji”, na którym gościliśmy NATALIĘ LENDĘ – historyczkę, regionalistkę, Kurpiankę. Głównym tematem spotkania zatytułowanego “Rok 1943 w powiecie ostrowskim” była tragiczna historia rozstrzelania 53 mężczyzn w Pasiekach 5 czerwca 1943 r.


Więcej zdjęć

IV Ostrowskie Dyktando – 22.03.2023 r. 

Uczniowie piszący dyktando

 W środę 22 marca 2023 roku odbyło się IV Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. Podobnie jak w ubiegłych latach patronat objął burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka. Jak wiadomo język polski należy do jednych z najtrudniejszych. Śmiałkowie próbowali swoich sił w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas VI-VIII dzieci, młodzież szkół średnich oraz dorośli. Zgłosiło się 92 osoby. Teksty tegorocznego dyktanda dotyczyły patronów roku 2023: Mikołaja Kopernika, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Jerzego Nowosielskiego oraz Jadwigi Zamoyskiej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. 


Więcej zdjęć

Spotkanie z Jackiem Łapińskim – 14.03.2023 r.

Młodzież na spotkaniu z Jackiem Łapińskim

We wtorek 14 marca gościliśmy w naszej bibliotece Jacka Łapińskiego, autora książki “Dlaczego warto czytać? Pasja zamiast nałogów – chyba że nałóg namiętnego czytania.” Pan Jacek przeprowadził motywujące warsztaty dla młodzieży z klas VII i VIII.


Więcej zdjęć

Ziemia Ostrowska w podaniach i legendach – 09.03.2023 r.

Spotkanie z cyklu Ścieżkl historii i tradycji. NA zdjęciu grupa ludzi siedząca przy stolikach. Dwie osoby stoją. Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz i prowadzący gawędę Andrzej Mierzwiński. Na rzutniku widoczny plakat.

W czwartek 9 marca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Ścieżki historii i tradycji”. Gawędę zatytułowaną ZIEMIA OSTROWSKA W PODANIACH I LEGENDACH poprowadził Andrzej Mierzwiński – pasjonat i znawca lokalnej historii. Uczestnicy wydarzenia poznali mało znane fakty i ciekawostki z dziejów miasta i powiatu. Prelegent przedstawił legendy i podania, m.in. o amazonkach, skarbie w Jeziorze Białym, tzw. “ugodzie ostrowskiej” i płomiennej miłości Ryngałły i Henryka.


Więcej zdjęć

Programowanie na dywanie – styczeń/luty

DZieci na zajęciach z programowania

Z końcem lutego swoje zmagania z programowaniem zakończyły dwie kolejne grupy dzieciaków. Jak zawsze poprzez zabawę próbowaliśmy zgłębić tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. matematyki, przyrody, astronomii. Było rysowanie, zagadki, wyścigi. 

Przypominamy, że cały czas możecie zapisywać się na zajęcia pod numerem tel. 798 894 141.

 


Więcej zdjęć

Sekcja literacka UTW – luty 2023 r.

Na zdjęciu widoczne jest osiem stołów, przy których siedzi 30 osób.

W ramach spotkań sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bibliotece studenci spotkali się w lutowe poniedziałki dwukrotnie. Uczestnicy rozmawiali o najsłynniejszych musicalach i o historii hymnu węgierskiego. W poszczególnych prezentacjach – pani Ewa Mrowiec przedstawiła ranking musicalowy, wybrzmiała również piękna muzyka, zaś pani Agnes Pawlik – Mierzejewska, z urodzenia Węgierka mieszkająca w Ostrowi Mazowieckiej opowiedziała o historii hymnu węgierskiego. Nie zabrakło węgierskich gadżetów, przysmaków i pięknych haftów.


Więcej zdjęć

Ferie w Bibliotece 2023- “zGRAna biblioteka”

Plakat z kolażem czterech zdjęć dotyczących ferii w bibliotece

Tegoroczne Ferie w Bibliotece odbywały się pod hasłem “zGRAna biblioteka”.

Rozpoczęliśmy walentynkowymi zajęciami z Photonami. Dzieci mogły spróbować swoich sił w programowaniu i rysowaniu z użyciem robota. Wspólnie stworzyliśmy tablicę skojarzeń do słowa “miłość”. Na kolejnym zimowym spotkaniu uczestnicy zapoznali się z historią naszego miasta przy pomocy gry mobilnej na kod QR “Moja Ostrów”. Pytania nie były łatwe, ale młodzi poradzili sobie świetnie. Podczas feryjnych spotkań nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz turnieju gier planszowych. Ostatnim zadaniem dla dzieci podczas ferii było uwolnienie porwanych bibliotekarek, poprzez rozwiązanie szeregu zagadek.
Dziękujemy za udział we wszystkich zajęciach oraz pozytywną energię!

 


Więcej zdjęć – Walentynki z Photonami


Więcej zdjęć – gra mobilna pt. “Moja Ostrów”


Więcej zdjęć – planszówki


Więcej zdjęć – gra terenowa “Porwanie w bibliotece”

Warsztaty i konsultacje genealogiczne “Skąd nasz ród?” – 23.02.2023 r.


23 lutego, dzięki współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów, w Miejskiej Bibliotece odbyły się międzypokoleniowe warsztaty genealogiczne “Skąd nasz ród?”. Warsztaty poprowadziła Małgorzata Frąckiewicz – doktor nauk humanistycznych, językoznawczyni, regionalistka, badaczka gwary łomżyńskiej. Czwartkowe zajęcia skierowane były do rodzin i osób, które chcą poznać własne korzenie i przywrócić pamięć o swoich przodkach. Uczestnicy warsztatów poznali historię nazwisk na terenie Ostrowi Mazowieckiej i okolicy, dowiedzieli się jak powstawały nazwiska i co można się z nich dowiedzieć, zapoznali się z materiałami źródłowymi ze zbiorów Towarzystwa Naukowego oraz rozpoczęli własne badania genealogiczne🧐📰🖋

Więcej zdjęć

Klub Sówki Ostrówki – 15.02.2023 r.

Dzieci malują

Za nami kolejne spotkanie w Klubie Sówki Ostrówki. Warsztaty odbyły się w oparciu o książkę K. Crowther “Nocne opowieści”. Co robiliśmy?

Poczytaliśmy a potem sami próbowaliśmy narysować noc. Dzieci wykonały czarną kartkę-zdrapkę i obejrzały bajkę o Czerwonym Kapturku wyświetloną na kultowym rzutniku Ania.

Przepis na kartkę-zdrapkę:

  1. białą kartkę pomaluj kredkami świecowymi lub pastelami olejnymi
  2. pokolorowaną kartkę dokładnie pomaluj białą świeczką lub mydłem w kostce
  3. na warstwę wosku nałóż czarną farbę (zmieszaj płyn do mycia naczyń i czarną farbę plakatową w proporcji 1:1)
  4. poczekaj aż wyschnie
  5. wykonaj rysunek patyczkiem


Więcej zdjęć

IV Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 10.02.2023 r.


Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Ostrowi Mazowieckiej już za nami.10 lutego w Galerii Sztuki JATKI odbyła się 4 odsłona Dnia Etnografii, która w tym roku przebiegła pod hasłem „ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych”.Podczas wydarzenia podpisane zostały porozumienia o współpracy między ostrowską Książnicą, Ostrowskim Stowarzyszeniem “Ludzie z Pasją” oraz bibliotekami gminnymi: Biblioteką Publiczną Gminy Zaręby Kościelne, Gminną Biblioteką Publiczną w Wąsewie, Biblioteką Publiczną Gminy Boguty-Pianki oraz Biblioteką Publiczną Gminy Nur. Podpisane porozumienia mają na celu cykliczną publikację oraz promocję regionalnego pisma popularnonaukowego „ROCZNIK OSTROWSKI”.W tym roku uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać 6 ciekawych wystąpień:dr Józefa Zalewskiego – Zastępcy Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, który podzielił się swoimi wspomnieniami o śp. prof. dr hab. Marianie Pokropku, etnografie, długoletnim pracowniku Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, założycielu Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach,- Marty Molskiej, Dyrektor MDK „ETNO DESIGN – Moda na Kulturę Kurpiowską”,- Jolanty Andruszkiewicz, Dyrektor MBP „Świadectwa życia ludzi oraz obrazy kultur w zbiorach ostrowskiej Biblioteki”,- dr Małgorzaty Frąckiewicz, językoznawczyni, regionalistki, badaczki gwary łomżyńskiej „Katalog historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka jako źródłowa baza danych do identyfikacji tożsamości”,- Alicji Mironiuk-Nikolskiej, Głównej Inwentaryzator Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie „O sztuce zwanej naiwną”,- Krzysztofa Godlewskiego pasjonata dziedzictwa lokalnego „Historia powiatu ostrowskiego okiem lokalnego poszukiwacza”. Organizatorami wydarzenia byli:– Miasto Ostrów Mazowiecka- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie- Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej- Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej- Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i ciekawe rozmowy związane z ochroną i promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego. 

Więcej zdjęć

Sekcja literacka UTW – styczeń 2023

Na zdjęciu stoją cztery osoby przy stole podczas spotkania na sekcji literackiej z Aleksandrą Warecką.

W ramach styczniowych spotkań sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bibliotece studenci spotkali się 16 stycznia z Aleksandrą Warecką. Dziennikarka, z urodzenia ostrowianka, pisze i publikuje reportaże społeczne w “Wysokich Obcasach” oraz “Piśmie”. Jest m.in. Laureatką  I nagrody w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych za reportaż “Zgłaszam nieprzygotowanie do życia”. Podczas spotkania autorka podzieliła się ze studentami tajnikami swojej pracy i opowiedziała jak powstają jej reportaże. Uczestnicy sekcji w styczniowe poniedziałki rozmawiali również o filozofii,  W.A.Mozarcie i E-E Schmittcie oraz Józefie Wybickim. Poszczególne prezentacje przygotowały panie: Krystyna Wilczewska z Wiesławą Polak, Urszula Podbielska i Barbara Jary.


Więcej zdjęć

Klub Sówki Ostrówki – Dzień Babci i Dziadka – 27.01.2023 r.

Za nami pierwsze w tym roku spotkanie w Klubie Sówki Ostrówki. W trakcie warsztatów dzieciaki wykonały upominki dla swoich babć i dziadków. Jednocześnie tym spotkaniem zakończyliśmy świętowanie Dnia Babci i Dziadka w bibliotece.


Więcej zdjęć

Poszli nasi w bój… – spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim – 26.01.2023 r.

W czwartkowe popołudnie 26 stycznia na piętrze Miejskiej Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Andrzej Mierzwiński – miłośnik lokalnej historii przypomniał postacie i wydarzenia tego zrywu niepodległościowego na Ziemi Ostrowskiej.


Więcej zdjęć

Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece – 23.01.2023 r. 

23 stycznia świętowaliśmy w Bibliotece Dzień Babci i  Dziadka. 

Podczas spotkania babcie i dziadkowie wspólnie z wnuczkami wykonywali witraże, magnesy i pamiątkowe kartki. W czasie warsztatów uczestnicy mieli też okazję na pogłębienie swoich więzi poprzez wzajemny masaż pleców w rytm czytanego wiersza. Wnuczkowie w krótkich opowieściach podzielili się również, z innymi uczestnikami spotkania, ciekawostkami związanymi, z tym co lubią ich dziadkowie i jacy są. Nie zabrakło życzeń dla babć i  dziadków i świątecznego tortu. Poniedziałkowy wieczór upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie wnucząt i dziadków oraz miłą atmosferę podczas poniedziałkowego wieczoru.


Więcej zdjęć

Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty – 12.12.2022r.


Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty🎄❄️⛄️🪡🧵W poniedziałkowe popołudnie 12 grudnia na piętrze Miejskiej Biblioteki można było poczuć prawdziwą świąteczną atmosferę. Podczas warsztatów dzieci wspólnie z mamą i tatą wykonały ozdoby i dekoracje świąteczne. Powstały kule śniegowe z gałązką świerku i sztucznym śniegiem w środku oraz renifery z papierowych rolek. Kolorowe ozdoby będą piękną dekoracją wnętrza domów, mogą być także doskonałym prezentem dla najbliższych.Na zakończenie spotkania dzieci wykonały z pasków papieru kolorowego najdłuższy tradycyjny łańcuch, który ozdobił biblioteczną choinkę.Całemu spotkaniu towarzyszyła miła, świąteczna atmosfera, która przybliżyła wszystkich do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy uczestnikom warsztatów za udział oraz zaangażowanie i pomysłowość w tworzeniu pięknych ozdób😘

Więcej zdjęć

JANINA KOLASIŃSKA WE WSPOMNIENIACH – spotkanie z Krystyną Dojlido

– 24.11.2022r.

W miniony czwartek 24 listopada na piętrze Miejskiej Biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ŚCIEŻKI HISTORII I TRADYCJI.

Bohaterką spotkania była Janina Kolasińska (z domu Karpińska) – ostrowianka, harcerka, żona felczera Mieczysława Kolasińskiego, absolwentka ostrowskiego Gimnazjum (1939 r.). Podczas spotkania córka pani Janiny – Krystyna Dojlido opowiadała o mamie oraz czasach wojny i okupacji w Ostrowi Mazowieckiej.


Więcej zdjęć

Grywalizacja w ramach gry mobilnej “Wiem dlaczego nie biorę”

Prezentujemy wyniki grywalizacji w ramach gry mobilnej “Wiem dlaczego nie biorę”.

W grywalizacji wzięło udział 160 zespołów – prawie 500 osób. VOUCHER do pizzerii otrzymał zespół Aleksandra Perzanowskiego z I D Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. 

Przyznano też dwa wyróżnienia dla zespołów: Natalii Chodoń z Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej i Jacka Kaczyńskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. 

GRATULUJEMY zwycięskim zespołom.

Gra „Wiem dlaczego nie biorę” dostępna jest na smartfony i tablety. Fabularną osią gry jest postać Ryśka Riedla, wokalisty zespołu “Dżem”, który przeprowadza gracza przez kolejne etapy rozgrywki. Zadania dotyczą przedstawienia tego, jakie problemy prawne i zdrowotne wiążą się z używaniem i posiadaniem substancji uzależniających a także przedstawienia życia samego Ryśka Riedla.  Występuje on niejako w roli eksperta wyjaśniającego wszystkie wątpliwości w tym zakresie. Do rozgrywki zaprosiliśmy szczególnie osoby młode (uczniów szkół średnich), ale zagrać mogą również osoby od 13 r.ż.

Autorkami gry są: Jolanta Zawadzka, Katarzyna Reluga i Sylwia Tryniszewska.

Gra „Wiem dlaczego nie biorę” jest elementem projektu “Muzyka łączy ludzi i książki” w ramach programu “Blisko 2022-2023”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


Więcej zdjęć

KONCERT GALOWY wieńczący projekt “Tydzień dla Polski” – 10.11.2022r.

W czwartek 10 listopada o godz. 17.00 w Starej Elektrowni odbył się Koncert Galowy podsumowujący projekt Tydzień dla Polski 2022″.
Dyplomy i nagrody wyróżnionym i zwycięzcom wręczała Katarzyna KosSekretarz Miasta Ostrów Mazowiecka i Jolanta AndruszkiewiczDyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

 Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłych, bibliotecznych konkursach. 

Więcej zdjęć

Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…” – 8.11.2022 r.

W ramach projektu Tydzień dla Polski 2022 – 8 listopada odbyły się prezentacje uczestników konkursu recytatorskiego. 

Jury w składzie: Marzanna Gawrych, Izabela Bogucka i Jolanta Andruszkiewicz wyłoniło Laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Galowego Tygodnia dla Polski 2022 r. – 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Starej Elektrowni. 

Laureaci konkursu:

Kat. I: uczniowie klas I-III szkół podstawowych:

Malwina Swaczyna – SP Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej
Szymon Dmochowski – SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Aleksandra Krajewska – Szkoła Podstawowa w Andrzejewie
Jakub Garbarczyk – SP w Glinie
Helena Figat – ZPPO w Broku
Julian Bardyszewski – SP Nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej
Kat. II: Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych:
Zofia Wyrzykowska – SP Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Zuzanna Modzelewska – PSP w Wąsewie
Maja Szczepańska – SP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
Emilia Groszyk – PSP w Wąsewie
Kat. III: Uczniowie szkół średnich:
Oliwia Gumowska – LO w Ostrowi Mazowieckiej
Joanna Jaszczak – ZS Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej
Róża Dziak – LO w Ostrowi Mazowieckiej
Bartłomiej Matys – ZS CKR w Starym Lubiejewie

Więcej zdjęć

Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Jest takie miejsca…” – 07.11.2022r.

W ramach projektu Tydzień dla Polski 2022 – 7 listopada odbyły się prezentacje uczestników konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznych.

Jury w składzie: Sylwia Wojciechowska-Stefaniak, Remigiusz Danelczyk, Paweł Andruszkiewicz   wyłoniło Laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Galowego Tygodnia dla Polski 2022 r. – 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Starej Elektrowni. 

Laureaci konkursu:

Kat. I: dzieci w wieku przedszkolnym:Zespół z Przedszkola „Planeta Fantazji” (5-latki)Zespół z MP Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (6-latki c)Zespół z Dwujęzycznego Przedszkola Kids&Co (6-latki)Zespół z Przedszkola „Planeta Fantazji” (6-latki)Zespół z Dwujęzycznego Przedszkola Kids&Co (5-latki)Zespół z MP Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (6-latki)Kat. II: uczniowie klas I-III szkół podstawowych:Iga Pieńkowska – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejJulia Szczepańska – SP w AndrzejewieKarolina Najgrodzka – SP w Starej RuskołęceSzymon Dmochowski – SP nr 1 w Ostrowi MazowieckiejMichał Gumowski – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejKat. III: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych:Ada Pieńkowska – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejMaciej Osiecki – PSP w KomorowieAlicja Góral – Sp. Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowi MazowieckiejWitold Przychodzeń – SP w AndrzejewieZofia Wyrzykowska – SP nr 2 w Ostrowi MazowieckiejEmilia Skupiewska – SP w Szulborzu WielkimAleksandra Kuczyńska – Sp. Szkoła Muzyczna I st. w Ostrowi MazowieckiejAnna Zalewska – SP nr 1 w Ostrowi MazowieckiejKarolina Ugniewska – SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Więcej zdjęć

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA “Maria Konopnicka i jej związki z Ziemią Ostrowską” – 27.10.2022r.

W czwartkowe popołudnie 27 października wspólnie ze Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska zaprosiliśmy mieszkańców na konferencję popularnonaukową “Maria Konopnicka i jej związki z Ziemią Ostrowską”. Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom: 

dr TERESIE KACZOROWSKIEJ – poetce, pisarce, autorce sztuki “Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa”,

KATARZYNIE ŁUKASZEWICZ – kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz

CEZAREMU PAŁUBIŃSKIEMU – prezesowi Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska za interesujące spotkanie.

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – 25.10.2022 r. 

25 października 2022 r. biblioteka zorganizowała wyjątkowe spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem.
Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wydane zostały w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”. Rozmowę poprowadził Cezary Polak – ostrowianin, redaktor Radia dla Ciebie. Podczas spotkania była możliwość zakupu książek autora i otrzymania 🖋autografu.


Więcej zdjęć

II Ostrowskie Forum Bibliotekarzy – 21.10.2022r.

II Ostrowskie Forum Bibliotekarzy już za nami.Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem “Biblioteka(rz) – nowe wyzwania, nowe możliwości”. W budynku Starej Elektrowni gościliśmy tych, którym bliski jest temat bibliotek oraz pracy bibliotekarza. Po uroczystym otwarciu konferencji przez Jolantę Andruszkiewicz – Dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Jerzego Bauera – Burmistrza Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Zbigniewa Chrupka – Starosta Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej przyszedł czas na wystąpienia prelegentów:
▶️MARCIN SKRABKA (Fundacja Good Culture, Good Books) ”Biblioteka lekarstwem na kryzys – jak budować ofertę biblioteki wczasach inflacji oraz skutecznie komunikować ją odbiorcom”
▶️NATALIA ROICKA (Mazowiecki Instytut Kultury) “O tym, co wspiera instytucje kultury w rozwoju. Inspiracje z Programu Towarzyszenia”
Następnie uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na kawę i ciasto, mieli również możliwość obejrzenia zabytkowego budynku Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
Panel dyskusyjny ”Bibliotekarzu, podejmij wyzwanie! O nowym spojrzeniu na rolę bibliotekarza i biblioteki w działaniach animacyjnych i budowaniu przestrzeni biblioteki dla społeczności lokalnej” poprowadził Marcin Skrabka. Głos zabrali:
▶️GRZEGORZ KŁODA, architekt oraz założyciel biura architektonicznego GK-Atelier Grzegorz Kłoda,
▶️SEBASTIAN KOCHANIEC, doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, bibliotekarz w Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,
▶️TOMASZ GRABIŃSKI, dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za obecność, ciepłe słowa, inspiracje❤️❤️ Do zobaczenia za rok😀


Więcej zdjęć

Bombowy Franek i inni… – Rzecz o lotnikach z ziemi ostrowskiej w okresie II Wojny Światowej – 23.05.2023r. 

Grupa dzieci - 8 dziewczynek, 2 wolontariuszki, 2 prowadzące stoją w rzędzie na zdjęciu grupowym, dzieci mają w rękach pacynki skarpetkowe, po lewej stronie stoi rollup biblioteczny i nad głowamiwyśiwtlony plakat na ekranie z informacjami o zajęciach na wakacje.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Skip to content