Miejska Biblioteka Publiczna szczególną wagę przywiązuje do dokumentowania i popularyzowania spuścizny kulturowej Ziemi Ostrowskiej. Zadania te realizuje w ramach utworzonego w grudniu 2020 r. Ośrodka Edukacji Regionalnej „Pamięć i Tożsamość”. Jego zadaniem jest przede wszystkim gromadzenie materiałów dotyczących Ziemi Ostrowskiej, współpraca z ośrodkami akademickimi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami, a także miłośnikami historii i pasjonatami lokalnego dziedzictwa.
Podstawę informacji o Ostrowi i Ziemi Ostrowskiej stanowi księgozbiór regionalny. Obejmuje opracowania dotyczące dziejów miasta i okolic, monografie szkół, przewodniki turystyczne, tomiki lokalnych poetów. Najcenniejszą część regionaliów stanowią przedwojenne dokumenty życia społecznego m.in. Sesjonariusz Zarządu Miasta Ostrowi Mazowieckiej 1929-1930, Kontrolka Uchwał Zarządu Miasta i Rady Miejskiej m. Ostrowi Mazowieckiej 1929-1930 czy Księga Miejscowa do Zapisywania akt Starozakonnych Zeyść Okręgu Ostrów od roku 1847 do 1851 r. oraz fotografie, mapy i pamiątki rodzinne. Ogromną wartość historyczną posiadają maszynopisy Mieczysława Bartniczaka, Adama Zakrzewskiego, Jana Zakrzewskiego, Józefa Kolasińskiego.
Biblioteka stara się dotrzeć do odbiorców poprzez atrakcyjne formy poznawania lokalnej historii. Oprócz promocji publikacji regionalnych połączonych ze spotkaniami autorskimi Biblioteka proponuje mieszkańcom wycieczki historyczne po Ziemi Ostrowskiej, mobilne gry miejskie np. „Moja Ostrów”, spacery tematyczne, wystawy historyczne np. „Rzeczpospolita Podchorążacka” oraz podcasty zamieszczone na stronie internetowej, m.in. „Bój o Ostrów” czy „Nasi chłopcy z Komorowa”.
Książnica we współpracy z Ostrowskim Stowarzyszeniem „Ludzie z Pasją” wydaje regionalne pismo popularnonaukowe Rocznik Ostrowski, skupiając wokół tematu dziedzictwa lokalnego pasjonatów, bibliotekarzy, nauczycieli, młodzież. Promocja kolejnych numerów pisma odbywa się podczas corocznej Konferencji Regionalistycznej PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO.
Biblioteka kontynuuje współpracę z Towarzystwem Kultury Języka przy realizacji projektu Dialog Pokoleń w ramach programu Ojczysty – Dodaj do Ulubionych. W powiecie ostrowskim utworzyło się 15 kół gwaroznawczych działających przy szkołach podstawowych i średnich, bibliotekach, Środowiskowym Domu Samopomocy oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Bogutach-Piankach. Książnica organizowała warsztaty, seminaria, konferencje na których gościliśmy koordynatorów kół oraz pasjonatów lokalnej historii. Dużą atrakcją były wyjazdy uczestników kół na konferencje i warsztaty do Warszawy, m.in. do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zamku Królewskiego. W 2024 r. ukazała się publikacja dotycząca mikrotoponimów w powiecie ostrowskim, będąca efektem pracy kół gwaroznawczych.
Od 2020 r. Biblioteka jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Ostrowi Mazowieckiej. Podczas spotkań dyskutowano na temat regionalizmu, budowania tożsamości lokalnej, wyzwań w zakresie ochrony dziedzictwa niematerialnego. W konferencjach uczestniczyli przedstawiciele m.in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele.
Biblioteka prowadzi różnorodne działania w zakresie regionalizmu. Przez wiele lat współpracowała z Ryszardem Ejchelkrautem, który podczas cyklicznych spotkań pn. „Spacerkiem po Ostrowi” przedstawiał sylwetki znamienitych ostrowian i przypominał chlubne dzieje naszej małej ojczyzny. W 2022 r. zaproponowaliśmy mieszkańcom nowy cykl „Ścieżki Historii i Tradycji”. Tematyka spotkań obejmuje dzieje Ostrowi i okolic, sylwetki i dokonania zasłużonych osób, zabytki architektury. Z reguły są to prelekcje prowadzone m.in. przez Andrzeja Mierzwińskiego, często połączone z prezentacją multimedialną i dyskusją, a także spotkania autorskie promujące książki o tematyce regionalnej.